şükela:  tümü | bugün
  • haluk oral'ın yıllar süren araştırmaların ardından yazdığı, orhan veli'nin yaşamını "hiç bilinmeyen, az bilinen, daha da önemlisi yanlış bilinen" yönleriyle inceleyen, ilgilisi için son derece önemli bir kaynak kitap "bir roman kahramanı orhan veli"; yky'den basılmış.

    birçok yanlış bilinen konuya en büyük örnek orhan veli'nin ölüm nedeni... hepimiz onu ankara'da bir çukura düştükten günler sonra, düşmenin artçı etkisiyle, intanbulda beyin kanamasından öldü diye biliriz. oysa işin gerçeği öyle değilmiş. evet, ortada bir çukura düşme olayı var ama orhan veli'nin ölümünden çok önce yaşanan, ozanın yalnızca ayak bileğinde bir çizik bırakan bir olay bu. öte yandan, beyin kanamasından öldüğü doğru değerli ozanımızın. peki neydi bu kanamanın nedeni? birçok soruyla birlikte bunun da yanıtı kitapta verilmiş.

    haluk oral'ın "bir roman kahramanı orhan veli"si (hakan sazyek'in ikinci basımı 1999 yılında iş bankası kültür yayınları'nca yapılmış olan "garip hareketi"yle birlikte) orhan veli, garipçiler ya da o dönemlerle ilgili yazılmış en kapsamlı kitap...

    hakan sazyek* demişken : "orhan seyfi ile yusuf ziya'nın ucuz oyunu"
2 entry daha