şükela:  tümü | bugün soru sor
494 entry daha
 • bir süredir amazon kindle paperwhite 2 modelini deneme fırsatı bulduğum, ama tecrübe ettiklerim kindle geneli olduğu için bu başlığa yazmamın uygun olacağını düşündüğüm cihaz.

  aylardır doğru düzgün roman okumamış olmama canım sıkılıyor haldeyken bir gün "gidip bir günde bir roman bitireyim" diye hevese düştüm geçenlerde. hemen o gün bitirmek istediğim için internetten almayı boşverdim ve kendimi hemen aynı saatler içerisinde kitapçıda bulmam ve roman fiyatlarıyla tekrar tekrar yüzleşmem bir oldu. tamam akademik kitapların fiyatlarının uçtuğuna her defasında şahit oluyorduk ama cidden, 35 liranın altında haruki murakami kitabı bulmak imkansız gibi bir şey. bir anda sevgili süperegomun sözleri kulaklarımda giderek artan düzeyde çınlamaya başladı, sonuçta (genelde saçma bir bakış açısı olduğunu düşünsem de) gerçekten de bu romanı bitirip ardından kitaplığa koyacak, bir daha belki de hiç elime almayacaktım, çalışan biri olsam hadi neyse de öğrenci halimi düşünüp kitapçıları bir bir arkamda bırakmam geç olmadı.

  kindle bu noktada imdadıma yetişti. uzun girişin ardından avantaj ve dezavantajlarını sıralamak istiyorum. öncelikle, pros:

  -basılı kitaplara verilen paradan ciddi anlamda tasarruf ediyor olunması çok büyük bir artı. bunun artık öğrencisi çalışanı yok düşüncesindeyim, ne zaman dost'a girsem kitap okumanın "lüks" olduğu hissini yaşamak son derece kötü bir şey.
  -kendimi gayet "basılı kitap" sevdalısı bir insan sanmama rağmen kindle, önemli olanın okuyor olmak olduğu hissini bana yaşattı, bu da çok güzel bir şey. okuduğum kitabı kitaplığa koymamak ya da "kitap kokusu" olmadan kitap okumak konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım.
  -hafif olması tam anlamıyla mükemmel bir şey. her çantaya sığabilirliği, yine tipik bir "ben bu zamana kadar boşuna o ağırlıkları taşımışım" hissi veriyor. kitap okumayı çok sevmek başka bir şey, günün 12 saati dışarıda o çantayı taşarken omzunun kopması ayrı bir şey.
  -istediğiniz her kitabı yanınızda taşıyabiliyor olmak. benim gibi yılın belli zamanlarında bazı kitaplara yeniden göz atma ihtiyacı duyanlar için pratik. açıp hemen bir lale müldür şiiri okuyabilirsiniz mesela. her şey yanınızda.
  -sadece kitap okumak için olması. tabletleri benim nezdimde sıfırlayan madde tam olarak bu. dağılmıyorsunuz, size dağılma şansı vermiyor. sadece kitabı okuyor ve kapatıyorsunuz, bu kadar. mis gibi. sadece okumak için. daha fazlası için (bkz: #45359772)
  -rahat okunabilir olması. ekranın teknolojisi sebebiyle (e-ink sanırım) sizi adeta "evinizde" hissettirmesi.
  -en sevdiğim madde bu: her an her şekilde okuyabiliyor olmak, verdiği ergonomik rahatlık. yatarken kitap okumak istiyorsanız kolunuzun uyuşmaması ya da otobüste tek elle tutup rahat rahat sayfa da çevirebilmek. kindle'dan sonra basılı kitap okurken "ben bu kadar zorlanıyor muydum ya" hissi yaşanıyor biraz. değişik.
  -istediğiniz yerlerin altını çizebiliyor, sonra çizdiklerinize hem kindle'dan hem bilgisayarınızdan toplu olarak erişebiliyor olmak.
  -ve son olarak kesinlikle kitap okumayı teşvik edici bir yanının olması.

  bu kadar övdükten sonra eksilere geçersem...

  -her ne kadar kitap hissi verse de, kindle size bilginin konumu bilgisini vermiyor. basılı kitabın mnemonics hissini yaşayamıyorsunuz, yani bir "kodlama" problemi oluyor. okuduğunuz sayfalar ilk başta silinip gidiyor gibi hissediyorsunuz. hep aynı "sayfa" olduğu için okuduğunuz şeyi "yeri" ile ilişkilendiremiyorsunuz ve bu da çabuk unutmanıza sebep oluyor. bunun hakkında bir sürü çalışma var. mesela tık.
  -üstte söylediğim sebepten roman okumak için ideal olsa da akademik çalışmaları okumak için uygun olduğunu düşünmüyorum. çünkü kindle, bana onunla "çalışılabilir" bir cihaz izlenimi vermiyor. ilginç bir şekilde bence bir şeye çalışmak için çok "pratik" değil. başta dediğim kodlama sorunu var, çünkü uyaran yetersizliği var. yukarıda haberde dendiği gibi, okuduğunuzu "absorb" edemiyorsunuz.
  -bu kimileri için iyi bir madde ancak ben rahatsız oldum: kitap okurken altta size bölümün bitimine kaç dakika kaldığını ya da kitabın yüzde kaçını okuduğunuz bilgisini veriyor. ben bu özelliğe bir noktadan sonra dayanamayıp kapatmıştım çünkü ister istemez bir "yarış" hissi oluşturuyor sizde. normalde hızlı okuyan biri olmama rağmen kindle'da kendi kendimi sinir etmiştim eheh. kitabınızda ne kadar kaldığını, somut olarak ne kadar ilerlediğinizi anlayamıyorsunuz.
  -bu madde kindle'ın "karakterine" aykırı gibi biraz ama dergi okumak için uygun olmaması. resimli, grafikli, fotoğraflı kitaplar için de uygun olmaması. sadece renkli olmamasından değil (açıkçası bu renksiz halini daha sevimli buldum, o sorun değil) yapısal olarak buna müsaade etmemesi. bazen bazı sayfalarda sadece bir fotoğraf oluyor.

  sonuç olarak: kindle, ileride kendim için alınacaklar listemin başlarına yerleşti, ancak muhtemelen sadece roman ve şiir gibi, anlık olarak okuyabileceğim ve yoğun dikkat istemeyen şeyler için alacağım. yine de tablettense kindle tercih edeceğim bir gerçek.

  sanırım şimdilik gözlemlediklerim bunlardı, başlıkta zaten yazılanlardan farklı bir şey yok, zamanla ekleme yapılacak ama...

  edit: bu entry'den kısacık bir zaman sonra bana amazon kindle hediye eden dünyanın en şahane insanlarından birine teşekkür etmeyi de borç biliyorum.
224 entry daha