şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • ilginç, benim de canımı acıtıyor bu durum. ne bileyim, ulusal bir meselede bile birlik olamamak, bir anda herkesin rus muhipleri cemiyeti üyesi olması falan acı. ama bir yandan da şunu düşünüyorum;

  ben suriye'deki iç savaşı destekleyen hükümeti desteklemedim.
  suriye'deki terörist gruplara silah gönderen hükümeti desteklemedim.
  suriye devlet başkanı "dostum esad"dan "diktatör esed"e evrilirken elindeki tüm pulları esad'ın devrileceğine yatıran ama esad devrilmeyince her şeyini kaybetmek üzere olan ve bize de kaybettiren çakma putin'i desteklemedim.

  ve ayrıca ülke senelerdir kendisiyle ilgisi olmaması gereken bir savaşın içine zorla sokulurken, "pis bir laikçi" olduğum için, "ayyaş" olduğum için, "çapulcu" olduğum için, gezi'de hakkımı aradığımda "dış güçlerle işbirliği içinde olan hain" olduğum için bir kez bile vatandaş yerine konulmadım ve bana bu konudaki fikrim sorulmadı. şimdi neden destekleyeyim? sen her boku ye, sonra da midemiz birlikte ağrısın. yok öyle yağma. sen sıçtın, sen temizle.

  bence bu durumu oturup düşünmesi gereken biz değiliz. ülkenin bir yarısının oyunu almak için diğer yarısını sürekli görmezden gelen, dışlayan, ötekileştiren uzun adam oturup yarattığı eseriyle gurur duyabilir. evet, ne yaparsa yapsın, ne suç işlerse işlesin kendisi daima yüzde 40'ın üzerinde oy alır bu memlekette ama şunu da bilsin ki ülke hangi bok çukuruna batıyorsa batsın, ülkenin başına ne halt geliyorsa gelsin asla kendisiyle yürümeyecek bir yüzde 50 yaratmayı da başardı. kusura bakmasın, terazinin bir kefesinde erdoğan varsa diğer kefesinde ne olduğuna bile bakmadan o kefeyi tercih ederim. bunun da müsebbibi kendisidir.

  edit: imla değil. imla önemli de değil. sadece şunları ilave etmek istiyorum;
  ülkenin yarısı diğer yarısına vatan haini gözüyle bakıyor. seçim kazananlar işte bu yüzden konvoylar düzenliyor, savaş kazanmış gibi nutuklar atıyor, koyduk mu geyiği yapıyor. bu ötekileştirmenin, "taraf olmayanı bertaraf etme çabası"nın adı da siyaset oluyor. koskoca sermaye gruplarının, medya patronlarının tepesinde bile siyasi baskı demoklesin kılıcı gibi sallanırken basit bir vatandaş olarak ben nasıl kendimi güvende hissedebilirim? "sana dönüşerek" güvende olmayı kastetmiyorum, ben; varolan benliğimle; yani laik, ateist/agnostik, sosyal içici (hadi senin gönlün olsun, ayyaş sayılayım), kadın-erkek eşitliğine inanan,.. özetle senin "ahlaksızlığını almayın" diye uyardığın batının genel ahlaki ve kültürel yapısıyla uyumlu bir "ben" olarak bu vatanın seninle eşit haklara sahip vatandaşı olabiliyor muyum?
  en son ne zaman ortak bir sevincimiz oldu ülke olarak? en son ne zaman ortak bir acı etrafında kenetlenebildik? berkin'i ve onun annesini meydanlarda yuhaladınız, milli maçta ölülerimizi bir kez daha öldürdünüz, sizden olmayan herkesi hain ilan ettiniz. yani siz vatanı ruhen böldünüz ve utanmadan "hadi birlik olalım" diyorsunuz. artık çok zor canım kardeşim. bir adamın sırf mezhepçilik yüzünden esed'i devirme ihtirası uğruna kılımı bile kıpırdatmam.
  ayrıca putin sevdalısı da değilim. hatta erdoğan'dan nefret eden kitlenin putin'den övgüyle bahsetmesini ibretle okuyorum. benim nazarımda ikisi de diktatördür. birinin diğerinden daha donanımlı olması onu daha iyi yapmaz. ve medeni dünya bu iki muhterise dur demenin bir yolunu bulmalı.
173 entry daha