şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
11519 entry daha
 • yıldırımlara bir de başka açıdan bakalım.

  iki tip yıldırım var: negatif ve pozitif yıldırımlar. yıldırımların yüzde 80'i negatif yıldırımdır.

  bir yıldırımın uzunluğu ortalama 1,5 km civarı olmakla birlikte en sıcak bölgesinin boyu sadece 2,5 cm, sıcaklığı da yaklaşık 25 bin derece.

  bu ısı yüzünden soluması çok tehlikeli olan yani bir nevi zehir olan ozon ve azot oksit açığa çıkıyor.

  yıldırımı inceleyen bilim insanları beta ışıması tespit etmişler. ancak beta ışımasının oluşabilmesi için gereken sıcaklık tam tamına 555 milyon 555 bin 553 santigrat derece*
  bu nedenle beta ışımalarının yıldırım içinde değil de süpernova patlamalarından dünyaya ulaşan parçacıklar sayesinde oluştuğu düşünülüyor. yıldırım ise beta ışımasının tetikleyicisi görevini görüyor.

  aynı zamanda ticari uçakları da senede en az birer yıldırım çarpmakta. uçağa çarpan yıldırım bir noktadan girip diğerinden çıkar ve bir süreliğine uçağın etrafında manyetik alan oluşturur. uçağın elektronik aksamı için son derece tehlikeli bir durumdur. telsiz, navigasyon ve irtifa ölçen cihazları uçağın dışında olmasına rağmen, yıldırıma karşı dirençli imal edildiğinden genellikle hasar almazlar.

  başta bahsettiğim negatif ve pozitif yıldırımdan, pozitif yıldırımlar sizi buluttan 25 km ötede açık havada bile çarpabilir.

  her yıldırım çarpması ölümle sonuçlanmayabilir. 1994 yılında new york eyaletinde yaşayan tony cicoria, ankesörlü telefonla konuşurken yıldırım çarpmasına maruz kalır. kazadan sonraki 2-3 gün boyunca içinde karşı konulmaz bir piyano dinleme isteği olur. hayatında piyanoya el sürmemiş adam kendi kendine piyano çalmayı öğrenir. bir uzman nörologa göre yıldırım çarpması, genlerinde açığa çıkmamış şekilde duran piyano bilgilerini açığa çıkarmıştır.
  adamın hikayesini anlatan link (ingilizce): https://en.wikipedia.org/wiki/tony_cicoria
22682 entry daha