şükela:  tümü | bugün
184 entry daha
 • neden tahir elçi, tahir elçi aslında kimdi? bugün güpegündüz tam da çatışma istemiyoruz dedikten sonra neden çatışma görünümü altında bir suikaste kurban gitti? hayır canım hemen başlama pkk terör örgütü... diye, bir oku.

  https://twitter.com/…vars/status/670574976815230976

  "aranızda belki tahir elçi'yi gerektiği gibi tanımayanlar vardır. tahir elçi ülkenin en iyi insan hakları hukukçularından biridir - biriydi.

  insan hakları vakfı, insan hakları derneği, insan hakları gündemi derneği, insan hakları ortak platformu gibi örgütlerin kurucu ve üyesiydi.

  af örgütü, insan hakları izleme örgütü, avrupa konseyi gibi pek çok uluslararası kuruluşun insan hakları çalışmalarına hep destek vermişti.

  cizre'de gözaltında kaybedilen 21 kişinin, lice'de öldürülen 16 kişinin, roboski'de bombalanan 34 kişinin avukatıydı tahir elçi.

  tahir elçi, iham'a götürdüğü davalarla türkiye'de özellikle yaşam hakkı ve işkence yasağıyla ilgili çok önemli kararların çıkmasını sağladı.

  benzer ve diğerleri v. türkiye, cülaz ve diğerleri v. türkiye, tanış ve diğerleri v. türkiye, imret v. türkiye ve daha çok pek çok karar.

  en son, yıllar süren mücadelesiyle 1994'te şırnak'ta masa büyüklüğünde bombalarla bombalanan 38 kişinin davasını kazanmıştı iham'da.

  sayesinde türkiye'de yıllardır bekletilen ve cezasız bırakılan pek çok zorla kaybedilme, bombalanma ve işkence davası yeniden başladı.

  biz bugün hayatını barış ve insan hakları mücadelesine adamış çok önemli bir hukukçuyu kaybettik. lütfen o'nu daha iyi tanıyın ve unutmayın."

  ruhu şad olsun.
291 entry daha