şükela:  tümü | bugün
87 entry daha
  • tostu güzel yapan şey içindeki malzemeden ziyade pişirme şeklidir. tost denen şey iki ekmek dilimi içine peynir, sucuk, salam, kavurma, sosis veya artık keyfiniz ne isterse konularak yapılan bir basit yemektir. ve birçok basit yemekte olduğu ''amaan ne olacak, tost işte'' mantığıyla pişirilmektedir. bu nedenle de çoğu zaman ya kurumuş ekmek dilimleri kemirirsiniz, ya da damağınızı kesecek kadar sertleşmiş olanı.

    iyi tostun içindeki malzemenin iyi olmasının haricinde en önemli noktası pişirilme şeklidir ve bu şekil ekmeğin dışının yanmadan çıtır, içinin ise yumuşak olmasına dayanır. bunu başarmak ise her babayiğidin harcı değildir çünkü yukarıda da belirtildiği üzere yeterince özen gösterilmez bu nefis yiyeceğe. öncelikli olarak iyi ısıtabilen bir tost makinesine ihtiyaç vardır. ev tipi makinelerin çok büyük çoğunluğu termostatlı olduğundan, orta dereceye alınca hemen ısınır ve kapanır, üst dereceye alınca da ekmeği kurutup yakar. o yüzden makinenin başında bekleyip ısı ayarını elle yapmak gerekir. büfe tipi makineler ise bu işe uygundur ama hem evlerde bulunmaz hem de pahalıdır ama tostu iyi pişirmek için uygun olmasına rağmen başında duran ayı ekmeği intikam alırcasına ezdiği için bir büfede de iyi tost yeme şansınız azdır. çünkü aşağıda vereceğim basit tarifi düşünemez o ayılar, kendi ezilmişliklerini ekmeği ezerek çıkartırlar.

    önce orta dereceye kadar ısıtılan makinenin içine tostlar konulunca plakalar soğuyacağından ısı elle yüksek dereceye alınır ve ilk aşamada ısınması sağlanır ancak makinesi ve ekmeğine bağlı olarak bir süre sonra orta dereceye almak gerekir tekrar ki ekmekler yanıp kurumasın. bu iş kişinin tecrübesiyle de alakalı. ikinci önemli nokta ise, asla ve kati surette ıslak bez sıkarcasına makinenin kapağına bastırıp ekmekler ezilmez. bunu yapınca sıkışan ekmek molekülleri ısıyla birlikte sertleşip taş kıvamını alıyor ve ortaya kuru sert birşey çıkıyor. makinenin kapağını kapatıp, kendi ağırlığıyla basmasını beklemek gerekir. bazı makinelerin kademeli yükseklik ayarı vardır. onlardan alınırsa daha da iyidir çünkü bu ayarın olmadığı makinede yapılan tostta plakalar tam paralel durmayacağından tostu alttan ezer üstten gevşek bırakır. hem eşit pişmez hem de malzemeler pırtlar. tereyağı ise kızarmaya yakın konulmalıdır ki üstünde güzel bir katman olsun. daha kızarmadan konan yağ eriyip ekmeği yumuşatacak ve çıtır yeme zevkini bozacaktır.

    özet geç piç diyenler için, tostun içine ne koyduğunuzdan bağımsız olarak, makinenin ısı ayarını elle yapın, önce yüksek sıcak sonra orta sıcaklık idealdir ve asla makinenin üstüne elle basıp ekmeği ezmeyin. yağı kızarmaya yakın sürün, tostu tersyüz ederken ekmeğin yönünü 90 derece değiştirip kare ızgara deseni elde ederseniz homojen pişer. sonuçta dışı çıtır içi yumuşacık bir nefaset yersiniz.
55 entry daha