şükela:  tümü | bugün soru sor
27 entry daha
  • olasi cözüm önerilerinin yerine getiril(e)meyecegi sorudur.

    2004ten evvel sözlükle tanistim, cocuktum. 146 ile baglanip ya da babamin superonline paketini araklayip basliklarda saatler gecirirdim. birkac defa yazar oldum, ama her defasinda yazmaya kiyamadim. diyeceklerim sözlüge yakismaliydi, o esprili dile, entellektüel birikime sahip olmaliydilar, bir seyler katmali ya da bir baska bakis acisi kazandirmaliydi. eger sözlükte yer hakediyorsa orda olmaliydi.

    sonra kayboldu o. ne zaman nasil oldu bilmiyorum ama formatla beraber unutuldu. yanda word dosyasi acip özene bezene entry dösedigimiz zamanlar, baslik altina 2. defa düsünülmemis fikirlerin kusuldugu zamanlara birakti yerini. bundaki etken sözlük yönetimi, degisen kurallar oldugu kadar degisen kullanici kitlesidir. teknolojiyle, twitterla, facebookla, sosyal medyayla büyüyen ya da bunlari benimseyen bir kesimin, kendini dijital dünyada önemli sanmasinin sonucudur. cektigi fotografin, paylastigi yemegin, baska yerden caldigi esprinin, bulundugu yerin önemli oldugunu sanan insandir. kullanici isimleriyle kendini dev aynasinda sanan bir kitledir.

    bu yüzden, ister moderatör olusturun, ister agir kati kurallar koyun, ister kategorilendirin. bunlarin hicbiri kolay kolay degismeyecek, cünkü her dedigimizin önemli oldugunu saniyoruz. sorun daha derinlerde, bana göre diger her türlü cözüm gecici niteliktedir.
27 entry daha