şükela:  tümü | bugün
29 entry daha
 • tacsız kral...

  2 şubat 1936'da izmir'de dogan metin 15 yaşında ilk kulubu olan damlacık'a transfer oldu..
  metin oktay'ın damlacık'ta forma numarası 8 idi..8 numara giymesinin sebebi o dönem hayranı oldugu sait altınordunun 8 numara giymesiydi..
  tacsız kral damlacık'tan sonra yün mensucat'a transfer oldu, burda attıgı 14 golle dikkatleri üstüne cekti ve genc milli takıma cagırıldı..ilk milli macına 11 nisan 1954'de belcika macıyla cıktı bu macta 2 gol attı..
  artık tacsız kral'ın önlenemez yükselişi başlamişti, aynı sezon izmirspor'a transfer olur ve 17 gol atıp gol kralı olur, izmirspor'da o sezon mahalli ligi şampiyon olarak bitirir.
  artık izmirspor tacsız kral'a yetmiyodu onun gözü istanbul'daydı..ilk olarak beşiktaş'ın kapısı calındı ama yanıt olumsuzdu ama o zamanların efsane ismi baba gündüz metin'i keşfetmekte gec kalmadı ve tacsız kralgalatasaray'a kazandırdı.sene 1955'di..
  metin oktay galatasaray'la ilk macına beyogluspor karşısında 28 agustos 1955'de cıktı ve ilk golunu attı..metin'in istanbul'a gelişi futbol sahalarını oldugu kadar sahaların dışınıda sarstı.
  mualla kaynak'tı metin'in aklını başından alan ilk istanbul güzeli...metin mualla'dan ya da mualla metin'den cok cabuk vazgecmişti kral'ın kalbi artık 1953 turkiye güzeli ceylan ece icin atıyodu, ama o da cok uzun sürmedi centilmendi hiç bir güzeli geri ceviremiyodu feriha şen o dönem metin oktay'la aşk yaşayan başka bir ünlüydü..kral bir süre maria vincent isimli hanımefendi ile aşk yaşadıktan sonra artık kendini ayfer feray'a teslim etmişti(tacsız kral filminde canlandırılan kişi)..kral artık durulmak zamanıdır demişti 29 ocak 1959'da izmir'de oya sarı ile evlendi.
  10 haziran 1959'da türk futbol tarihine gecmiş olan fenerbahce filelerini yırttıgı golu attı.
  transfer döneminde izmirspor'un yaptıgı inanılmaz transfer teklifini ben galatasaray'lıyım diye geri cevirdi, karısının ya ben ya galatasaray diye restinide ben zaten galatasaray'la evliyim diyerek gördü kral.
  18 aralık 1960'da galatasaray'ın fenerbahce'yi 5-0 yendigi macta tacsız kral 4 golun sahibiydi..
  temmuz 1961'de italya'nın palermo takımına transfer oldu ama italya günleri türkiye ve galatasaray özlemiyle gecti..1 sezon sonra cok sevdigi galatasaray'ına geri döndü ve kaldıgı yerden devam etti.
  1965 yılında servet kardıçalı ile evlendi aynı sene tacsız kral filminde baba hakkı, karıncaezmez şevki, turgay şeren,necmi tanyolac, ayten gökcerve ajda pekkan rol arkadaşları oldular kral'ın.
  1969 yılında cok kişiye kısmet olmıyacak şekilde hem galatasaray şampiyon hem de kendisi gol kralı olmuş şekilde futbolu bıraktı..

  metin oktay tek kırmızı kart gördügü macın ardından kendisine küfür eden rakip takım taraftarlarını belinden egilerek selamlardı..
  kale filesini yırtan şutundan sonra yırtık belli olmasın diye oraya şemsiye asışını bilenler bilir..

  ve biliyomusunuz bugun tacsız kral'ın aramızda olmayışının 13. senesi....

  2 şubat 1936- ....
479 entry daha