şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
  • sonra da bütün o "zenginliğin" aslında adına para denen şişirilmiş rakamlardan ibaret olduğunu fark etmeleri diye devam etmesi gereken başlık.

    şöyle düşünün. malibu'da malikanesi olan bir zengine yoksullar saldırıyor. aldıkları ganimet ya aslında işlevsel değeri olmayan ziynet eşyaları, ya da işlevsel değeri zaten kendilerinin sahip olduklarıyla aynı olan ama etiketi daha tuzlu rakamları gösteren eşyalar olacak. adam para skalasında onlardan çok daha zengin, ama aslında ikisi de peynir ve domates yiyip, benzin yakınca ilerleyen bir arabaya biniyorlar. aradaki zenginlik farkı tamamen gösteriş, işlevsel bir değeri yok.

    özet olarak, zenginin sizden daha çok işlevsel malı yok arkadaşlar. daha doğrusu var da, fiyat etiketinin gösterdiği oranda daha fazla değil. sizden bin kat zengin birinin hayatındaki işlevsellik ile sizin aranızdaki işlevsellik aslında bir buçuk kattan fazla değil. zengin olunca statü sahibi oluyorsunuz, insanların asıl peşinden koştukları da o zaten.

    bu örnekle düşünün: zengin lamborghini arabaya biner, orta gelirli fiat. işlevsel olarak lamborghini sizi istediğiniz yere en fazla iki kat daha hızlı götürebilir, ama değeri fiat'ın onlarca katıdır. çünkü lamborghini'nin sattığı araba işlevi olması için değil, statü göstermesi için vardır.
79 entry daha