şükela:  tümü | bugün
21 entry daha
 • gelen mesajlar üzerine, yeni kedi sahiplenme maliyetini de sizlerle paylaşayım. (sağlıklı bir kedi sahiplendiğinizi farz ediyorum. kedi hastaysa/genetik olarak hastalığa meyli varsa durum fena)

  bir de şu söz konusu, veterinerlerin aldığı ücretler bulunduğunuz şehre ve aynı şehirdeki semtlere göre değişiyor. nişantaşında götüreceğiniz veterinerin ücretiyle, ümraniyedekinin fiyatları aynı değil. bunu bilin. ben kendi ödediğim miktara göre size fiyat çıkarıyorum.

  kediyi sahiplenmeden önce yapılacak masraflar:

  bunlar bakın tamamen sizin bütçenize, götünüzün keyfine göre olan şeyler. kedinin yiyip içeceği kaplar, yatacağı yer, taşıma çantası, kum kabı. para harcamak istemiyorsanız evdeki eski leğeni kum kabı yaparsınız. ben mesela eski bi çekmeceli sebzelik vardı, onun bi çekmecesini kum kabı yapmıştım ilk kedi aldığımda. mama ve su kabı olarak yoğurt kapları, yatacağı yer olarak da eski sepetler/kutular/çamaşır leğeni içerisine sereceğiniz eski bir havlu/battaniye işinizi görür. zaten genelde sizin hazırladığınız yere değil kendi beğendiği yere yatar.

  ama illa alacam lan hepsini derseniz:

  açık kedi kumu kabı 20 lira. http://www.petburada.com/…k-kedi-tuvaleti-turuncu-2 link de verelim
  kum küreği (bu şart) 5 lira http://www.petburada.com/…uyuk-boy-kedi-kumu-kuregi
  mama/su kabı 5.5 liradan 11 lira http://www.petburada.com/…elik-kopek-mama-kabi-8-oz
  taşıma çantası 22.5 lira http://www.petburada.com/…-tasima-kabi-485x32x32-cm
  kedi yatağı 32 lira http://www.petburada.com/…i-ve-kopek-yatagi-35x35cm
  tırmalama tahtası 18 lira http://www.petburada.com/…ma-standi-37-x-23-x-35-cm
  tasma 3 lira http://www.petburada.com/…di-ve-kopek-fulari-xsmall (ben prensip olarak tasma kullanmıyorum ama dekoratif olsun, sevimli dursun diye arada böyle şeyler şeedebiliyorum)

  bunları bu arada hep en düşük fiyatlılardan seçtim ve bu fiyatlar benim internet alışveriş edeceksem tercih ettiğim siteden. ancak en ucuz fiyatlar değil. eminönünde daha ucuza bulursunuz hepsini otomatikli hazneli mama kapları, su sebili gibi akan sulu su kapları efendime söyliyim kendi kendini temizleyen kum kapları var aklınıza gelebilecek her şekilde. lunapark gibi kedi evleri var. bunlar hep sizin bütçenize ve zevkinize kalmış. ama benim tavsiyem, trilyoner de olsan kedinle tanışmadan, ilk başta tonlarca masraf yapmaman.

  bunlar haricinde, migrostan/koçtaştan/bauhouse'tan artık evine hangi market yakınsa yani, 7-10 lira arasında değişen fiyatları var, bir adet yapışkanlı rulo alman ki tüy toplamakta kullan. 5 liraya bi kedi tarağı, 7 liraya da bi tırnak makası al, kedinin tırnaklarını kendin kesmeyi öğren, veterinere boşa para verme.

  veteriner masrafları:

  pire ilacı: 25 tl
  iç parazit hapı 5+5 tl'den 10 tl
  karma aşı: 35+35'ten 70 tl
  kuduz aşısı 35 tl
  lösemi aşısı 35+35 70 tl
  kısırlaştırma 350 tl

  bunların hepsinin toplamı şu ana kadar 693.5 tl etti. mama ve kuma gelelim:

  hills yetişkin kedi maması 15 kg 269 lira http://www.petburada.com/…en-kuru-kedi-mamasi-15-kg
  5 kg kedi kumu 10.5 lira http://www.petburada.com/…powder-parfumlu-kedi-kumu

  benim tavsiyem, özellikle çalışan bir insansanız, her zaman için 15 kiloluk mamalar almanız. hem daha ucuza geliyor, hem de sabahın köründe işe yetişmeye çalışırken mamanın bittiğini görüp naapcaz şimdi diye strese girmiyorsunuz. her zaman için evinizde insan mamasından çok kedi maması, insan tuvalet kağıdından çok kedi kumu olsun. zira toptan almak hem daha ekonomik, hem daha pratik. uygun koşullarda sakladığınız müddetçe, bayatlama/bozulma vs olmuyor. (evinizin damlataş mağarasından hallice olmadığını varsayıyorum)

  yani ilk yapacağınız masraflar haricinde, kedinin öyle çok bi masrafı yok arkadaşlar. biri şey demiş çok hoşuma gitti, kedi fonu oluşturup veteriner için para ayırmak. o fikri ben de uyguluycam. yoksa sağlık harcamalarını saymazsan bir kedinin mama+kum masrafı 35 lira civarı.

  gelelim benim yapacağım diğer hesaba

  bir paket sigara 9.5 tl. günde bir paket sigara içen bir kişinin sadece 295 lira aylık sigara masrafı var. herkes on liralık sigara mı içiyo itoğluit diyenlere, 6.5 liradan hesaplasam 201 lira yapar.

  ya da sosyal içicisin, haftada bir iki şişe bira içiyorsun diyelim 5.25'ten hesaplasak, ayda 45 lira falan yapar. gayetle bi kedinin mama kum masrafı kadar para.

  yani aylık sigara paranıza çok rahat 2-3 kedi beslersiniz ibneler! (ben sigara içmiyorum, ama günlük tost+meyve suyu parama çok rahat kedi beslerim) o yüzden kedi beslemek abartılacak bir masraf kalemi değil. başınızın gözünüzün sadakası olması bir yana, candan bir dost olmasının değerini hiçbir şeye değişemezsiniz.
39 entry daha