şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • bu konuda yayınlanmış ciddi birçok çalışma var. ciddi akademisyen, tarihçiler, her balkan göçmeninin "dedelerimiz karaman'dan gitmiş" iddiasının palavra olduğunu bilir.

    peki bu neden böyle söylenmiş?

    çünkü kurtuluş savaşı sonrası oluşan yeni ülkede, "türk" unsur isen, tutunabilecek bir dalın olacak. dolayısıyla etnik kökenini saf saf söylediğinde hayat şansın yok. pomaklar, patriyotlar filan, özellikle de patriyotlar bu yalana inanır. senden benden fazla türkçü olur bi tipler.

    bir patriyot ile konuşuyorum; diyor ki ben türk oğlu türk'üm. diyorum peki senin deden, ninen tek kelime türkçe bilmiyorlardı? cevap veriyor, "yunan baskısı yüzünden dillerini unutmuşlar". iyi de senin geldiğin coğrafya mora değil ki? 1912 yılına kadar osmanlı vatandaşı idiniz. önemli değil, diyor. yunan baskısı yine de vardı. iyi de, senin 10 km, 5 km uzağındaki köyde yaşayan çatır çatır türkçe konuşurken, sen nasıl unuttun? fanus içinde mi yaşıyordunuz? hayır öyle değil böyle, falan filan... diyorum kardeşim, sen müslüman olmuş bir helen torunusun. anadilin rumca, bu yüzden türkçe bilmiyorsun. anasına küfür etmiş gibi ayaklanıyor. halbuki ben aşağılamıyorum ki? önemli olan insan olmaktır. türklük, müslümanlık filan hikaye...
3 entry daha