şükela:  tümü | bugün
115 entry daha
  • şeyh sait isyanında taraf olmamıştır. nedeni de mezhep çatışmasıdır. bölgede anlatılanlar odur ki, isyan olmadan evvel bölgede hatırı sayılır bir cemaati olan seyit rıza'nın desteğini ve isyana katılımını sağlamak isteyen şeyh sait önce adam gönderip konuşma talebinde bulunmuş. seyit rıza'da kabul etmiş.

    bilahare 40 kişilik heyeti azamla gelen şeyh sait'i evin kapısına çıkarak karşılamış ki bu seyit rıza ayarında bir adam için hürmet göstergesi sayılır. şeyh dediğin adamlar tuvalete gitse olay oluyor. işte neyse seyit rıza büyüklük göstereyim diye gelen kırk misafir için kırk koyun kesilmesini emretmiş ama şeyh sait buna mukabil incelik edeyim demiş, "sen zahmet etme benim adamlar keser" tarzında bir şeyler söylemiş. iyi demişler, koyunlar kesilmiş adam başı bir koyunu nasıl yedikleri ertesi güne nasıl sağ çıktıkları kısmını atlıyorum, yemek bitip sadede gelinmiş. şeyh sait sormuş :

    "isyana katılacak mısınız?"

    seyit rıza demiş ki : "sen evime geldin, incelik edip her adamına bir koyun kestirtmeye kalktım, sen alevi olduğumuzdan bizim kestiğimiz koyunu bile yemem dedin. kendi sünni adamlarına kestirttin, isyanına katılmayacağız sözümüz budur."

    şeyh sait bu noktada babayı alıp koyunları yediğiyle kalmıştır. dolayısıyla şeyh sait isyanı tam bir dersim isyanı sayılmaz, dersim'in şeyhlerinden biri kendisine böyle ihtiyaç anında destek yerine köstek olur. seyit rıza böylece 1925te hakkını savıp bilahare başka bir isyanda asılmayı tercih etmiştir, ülkemiz adına da güzel bir gelişme olmuştur.
178 entry daha