şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • 33 yıllık hayatımda duyduğum en güzel melodili parçalardan birkaçına imza atmış, sözlük deyimiyle underratedlıkta zirveyi görüp dağılmış gruptur. zamanında sitelerinin ziyaretçi bölümüne lütfen türkiye'ye de gelin demiştim. siteyle daha çok uğraşan basçı miska lehtivuori biz de çok isteriz demişti. bu satırları yazdıktan birkaç hafta sonra grup dağıldığını ilan etmişti...

  grubun ilk iki albümü evanescent, everfading ve august wernicke'de yaptığı şey sert müzikli melodiler yığınıydı. dikkat edin lütfen, melodik death metal, melodik black metal demiyorum; melodiler yığını diyorum. zira bu adamların sadece bir parçasındaki rifflerle melodilerle bile bir iki albüm çıkarabilecek gruplar var piyasada. azıcık melodi, bol kasıntıyla true black, süper senfonik diye fink atan zibilyon tane soytarı grup var neticede. bu adamlar ise ilhamlarını nereden aldığını bilemediğim, hiçbir zaman da bilemeyeceğim ve anlayamacağım işlere imza attılar.

  üçüncü albümleri fermina ve dördüncü albümleri volvere'de vokal yapısı değişti. soft ve gitarlardan çıkan melodilere eşlik eden bambaşka bir ses vardı artık duyduğumuz. fall of the leafe, hani batının çok sesi müzik dediği olay var ya, işte onu dibine kadar uygulayan nadir gruplardan oldu. metal müzikte sertliğin her şey demek olmadığını tokat gibi suratlara vurdu.

  beşinci albüm vantage ve altıncı albüm aerolithe ise melodi yazımlarının yine dinleyeni uçurduğu (özellikle vantage şahsına münhasır bir yapıda resmen) albümler oldu. aerolithe'de ufak tefek eloy selamlamalar vardı hatta.

  ekleme yapalım biraz, dördüncü albümün bir bonuslu versiyonu vardır ve itunes'dan alınabilir. bonuslardan biri mostly ashes adındaki yeni bir şarkıdır. güzel tınılar barındırır, vokal yine eskiye selam çakan "sert" yapıdadır. diğeri ise august wernicke'deki komaya sokan güzellikteki bleak picture'un uzun, biraz daha hareketli ve ekstra sözlü halidir. orijinaliyle elbette yarışamaz ama fena da değildir.

  grubun tüm albümleri elimde var, itunes'da satılanları aldım ama keşke hepsine zamanında orijinal olarak sahip olabilseydim de gruba maddi destek de verebilmiş olsaydım. gün gelir de grubun albümlerine bir şekilde ulaşmak isteyen olursa bana mesaj atsın, bir şekilde ulaştırırım ona, bu güzel melodilerden kimseyi mahrum etmem.
3 entry daha