şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • emma goldman, bir yazısında düşüncelerini şöyle ifade etmiştir:

  "...anarşist dostlarımla birlikte her fırsatta; kanuni düzenlemeler, anayasalar ve hükümlerin istilacı bir nitelik taşıdığına inandığımı belirtiyorum.
  bu kurallar ne bir insanı zaten yapabileceği şey için özel olarak teşvik etmiş, ne de alıkoymuştur. ben inanıyorum, hatta aslında biliyorum ki insanın düşündükleri ve yaptıkları iyi ve güzel olan ne varsa bunların hepsi hükümetlere rağmen vardır, onlar sayesinde değil.

  hükümetin suça ve ahlaksızlığa karşı kontrölü ele aldığına dair kalıplaşmış tartışmalarda, artık kanun yapıcılar bile bunun doğru olduğuna inanmıyorlar.
  bu ülke, parmaklıklar ardına tıktığı suçluların muhafazasına milyonlarca dolar harcamakta; yine de suç oranında ve sayısında azalma yok.
  şüphesiz mevcut koşullar kanunların yetersizliğinden kaynaklanmıyor!
  suçların büyük çoğunluğu, kökü ekonomik eşitsizliğimize dayanan düzen suçları. o zaman bunun böyle devam etmesini istemiyorsak, ortalıkta suçtan eser bırakmamak için her elektrik direğini darağacına mı çevirelim?

  kalıtımdan gelen suçlar kesinlikle yasalarla iyileşemez. şüphesiz bugün bile, bazı suçlu eğilimlerin en iyi modern yöntemlerle, kendi isteğimizle ve hepsinden önce de insanlara daha derinden, onları anlayarak, onlara hassasiyetle ve dostça yaklaşarak ortadan kaldırabildiğini öğreniyoruz..."
5 entry daha