178 entry daha
 • not: dorduncu sezona kadar yer yer spoiler icerir.
  bir arkadaşımın önerisi ile başlayıp tutulduğum dizi. o kadar gercek ki o kadar hayata dair ki alıp icine cekiyo sizi. cok acı seyler de var bu dizi de o kadar ki bazen yüreğiniz kaldırmıyor. çunkü onunla birlikte onun analiz ettiklerinin ötesinde etmediklerini de görüyorsunuz. daha dogrusu edemediklerini. simdi bu adam bi kere bir cok insanın yaşantısından cok daha zor bir hayat yasıyor duygusal boyutta. sebebini acıklıyacagım.

  cogunlukla insanlar kendilerine dair olan karanlık gerçekleri, arzuları, kötü niyetlerine uzak olma egilimindelerdir savunma mekanizmaları geregi. ki bu mekanizmalar boyutları faydalarını aşmadığı sürece gereklidir iyi bişeydir yani. cunku kimse kendini igrenc biri olarak gormek istemez. daha dogrusu eger sadece insanların ve kendinin sahip oldugu en hayvani yönlere ve gerçeklere bakmaya kalkar ise bu aynı anda insanın yasamasını devam ettirebilmek icin olan yine aynı hayvani olanlar gibi en az onlar kadar olan ihtiyaclarını karsılama ile ilgili ciddi bir isteksizlige ve celiskilere sürükler. sevme sevilme baglanma ve aidiyet duygusu vs bunlar her insanın sadece insan oldugu icin hak ettigi ve ihtiyac duygudu seylerdir.

  louie, kendine ve insanlara sansürsüz bir sekilde bakabilmektedir. onun dunyaya birseyleri es gecerek bakabilmesi, olan seylerdeki alttaki ilkel sebepleri görmemesi mümkün degildir. bu ona inanılmaz bi kapasite, belki deha kazandırmakla birlikte, bazı seyleri de hic gorememesine sebep olur. cunku kendini bu kadar iyi tanıyan ve herseyi en ince ayrıntısı ile analiz edebilen ve kimsenin göremediklerini fark edemediklerini fark eden bi insanın aynı anda kendi sahip olduğu insani ve iyi seyleri göremiyor olması cidden mantıklı degildir. babası ile ilgili duydugu bir cümleden hastalanacak kadar hassas bir insandan bahsediyoruz. burada yasanan sadece stres degildir, o stresi doguran duygusal bir yüklülük soz konusudur ve bu duygusal yükün olmasının yegane sebebi aslında onun son derece icten ve son derece naif bir insan olmasından kaynaklanır. bu yuzden tüm gerceklere ragmen korkunc saf bir tarafı vardır. ve işte tam da bu yuzden kendi incinebilirliğini, bu ihtimali sıfırlamak icin, belki hatırlamadıgı bile olsa yasadıgı bazı olumsuz duyguları deneyimleri yeniden yasamamaya karar vermiş bilincsizce, bu sebeple de basta bahsettigim savunma mekanizması hic gelişmemiş ancak bu seferde kendi ve duyguları arasında olan savunma mekanizmaları fazla gelişmiştir. bu yuzden olayları olanları her seyi süper analiz edebilirken duygular ve onlar ile ilgili konusmakta anlamlandırmakta kapasitesi zayıftır. empati kurmak vs. cunku kendi duyguları ve ihtiyacları ile de kurmuyodur. bu yuzdendir ki iyi yönlerini vs bilincli olarak fark edemez ona illa birilerinin soylemesi gerekir. cok iyi bi babadır ya da tanıstıgı ve sevgi hissettigi biri icin ucagını erteleyip bi kac gun daha gittigi yerde hic bir beklentisi olmadan kalmak isteyebilecek, adalet duygusu inanılmaz gelişmiş, yeni tanıstıgı ve sevdigi bi insana veda edip direk onu unutamayacak, hata yapmıs oldugunu fark ettigi ve bundan dolayı cok kotu hissettigi birine bes yıl aralıklara daha özür diledigini unutup tekrar dileyecek ama kendi yaptıgı hatayı bir türlü affedemeyecek bu yzüden sanki her seferinde ilk kez farkediyomus gibi tekrar tekrar hatırlayacak kadar hassas ve süper bi insandır. ama aynı anda da katıdır kendisine. hafızası iyi midir kotu müdür şimdi bu insanın mesela?

  sonuc olarak bu yapısı onunla ilgili iki ucta özellikler yaratmaktadır. her konuda mükemmel bir insan olabilirken kriz anlarını yonetmekte empati kurup bi insanlar duygusal bi iletişim kurmak konusunda diger özelliklerine göre sasırtıcı derece zayıf kalmaktadır. bunun bir de tersi var bazı insanlarda aslında gayet insancıl olan bazı duygularına ihtiyaclarına sırf toplum ya da vs acık acık kabullenmiyo diye reddederler. onlara göre kendisi melektir. herkes zalimdir. kendisinin hic kotu bi niyeti olmaz, hep süper iyilik melegidir vs. gerçekte kimse bu kadar iyi olamaz boyle bişe mümkün degildir. ama bazıları da kendini boyle görür ve o yuzden her şeyi yapmakta hak görür kendinde ve asla yaptıklarının sorumlulugunu almaz bi de bunların sonuclarının yükümlülüğünü sadece karşı tarafa yükler. kerameti kendinden menkul derler boylelerine ve louie gibiler en cok zararı kendine verirken ama tersi zannederken atıyorum, bu insanlar en cok digerlerine zarar vermelerine ragmen hep kendini kurban olarak görür baskalarını suclarlar. bu da diger uctur mesela. bu aslında aynı değersizlik duygusunun yararttıgı birbirinden iki zıt koruma mekanizmasıdır. louie yapısındaki insanlar genelde kendilerini suclu kotu vs gördükleri icin aslında kendinden daha iyi en ufak bi insani özelliği olmamasına ragmen, kendini cok insancıl cok dogru gören, yargılayıcı, manüpulatif ve suclayıcı kişilere kendi inandığı pozisyona düşeceği durumların icinde olmaya meğillidirler. çunku iki yapı birbirini destekler niteliktedir. dolayısı ile kendi kendine azına sıctırıp acıkca kotu davranmamasına ragmen onun bu zayıflıgından faydalanan bi sekilde kendi egosunu tatmin eden kişilere karsı zaafiyeti ve boyun egiciligi vardır.

  ne yazık ki deneyimleri de, kendi ve dunya hakkındaki bazı abartılı ve eksik algısını her seferinde daha da dogrulamasına sebep olur. es kaza hayat sasırtır onu bazen. belki bir komsu, belki hakikaten ona deger veren ve onu oldugu gibi seven cocukları. böyle deneyimler yasadıgında hep sasırır louie. güzel bir şey oldugunda. ama igrenc bi eleştiri duydugunda ya da kotu bişey soylendiginde direk kabul eder karsı koymaz ya da bu gerçek mi diye düsünmez direkt kabul eder. sonunda incinecegini bildiği bişeyin yaşanmasın izin verir. mesela pamela nın louie' nin gayet belli olan egilimini hislerini bilmesine ragmen onun etrafında kalması son derece zalimcedir. cok masum cok tatlı gorunebilir ama kendine deger veren ve kendine saygısı olan bi kadın karsısında yanında ona dokunmadan durmakta zorlanan aralarındaki arkadaslıkla hic bir zaman tamamen tatmin olmayacagı ve hep fazlasını ümit edecegi acıkca belli olan bi insandan kendi ihtiyaclarını karsılamak ve yalnızlıgını azaltmak icin onu kullanmaktadır. karsı tarafın bu duruma gelmesine davet hazırlamıstır. ama elbette bunu kendine yasatmayı tercih eden yine louie dir. bunun icin de kadını sadece sorumlu tutmak yanlıstır. cunku louie de buna izin vermektedir. ama yine soyluyorum eger o kadın saglıklı bir birey olsa, karsı tarafın kendine eziyet etme problemi beni ilgilendirmez ben iyi vakit geciriyorum bu yuzden de kaybetmek istemiyorum bu onun sorunu diye dusunmez ve sanki louie her seferinde onu zorluyomus bi seylere ikna etmeye calısıyomus kadının hic bi kabahati yokmus gibi gorunmez. ancak elbette bu kasıtlı bir sekilde olmamaktadır. kadının da bunu yapma sebebi kendi problemi ile ilgilidir. soyle ki: o da muhtemelen onun azına sıcan kişiler ile olmaktan hoslanıyodur. cunku aslında birbirlerine cok benzerler.aslında pamela, louie yi kendisinin de onu sevme ihtimali oldugu icin bir tehtid olarak görmektedir. cunku eger boyle birsey olursa bu karsılıklı bir duruma donusebilir ve incinebilir. işte kotu niyetinden degil kendini kandırdıgından oturu de louie benim arkadasım ona deger veriyorum ama diger anlamda asla onu dusunmem seklinde bi savunmaya girer. işte bu yuzden o da uzak kalamaz cunku bi tane arkadası eksik olsa hic bise olmaz aslında, hayatından siktir edebilir gayet, uzak da durabilir. ama daha kotusu eğer kadının louie ye aynı sekilde bakma ihtimalı cok azıcık bile olsa, louie bu kadına bu hisleri hissetmiycekti zaten... ikisi de aynı seyli yaptıgı icin bu yapıdaki insanlar asla kendilerine deger birine deger veremezler. dolayısı ile deger gördükleri biri ile de olamazlar. bütün olay bundan ibarettir. bu değişmedigi sürece ikisinin de baskaları ile bile mutlu bi sona ulaşma ihtimali olamaz matematiksel olarak. yani 4s kuralı bir dünya gerçeği degildir ancak bu yapıdaki insanların maalesef tek gercegi ve olası senaryosudur.

  neyse donelim louie ye. aslında dünya üzerinde yasayan cogunlugun bir sürü bok gibi ozellikleri kusurları vardır. ama saglıklı biri, kendinin iyi yonlerini de kotu yonlerle birlikte aynı anda gorebildiginden, hak ettigi seyleri vs de iyi bilir. bu yuzden de iyi seyler onu bulur cunku buna izin verirler. louie birine cıkma teklif ederken dahi once kendi en negatif ozelliklerini sayar karsındakinin kesin hayır deme ihtimali ile kendi kendine cevapları ve cevaplara verilecek cevapları söyler. iyi birseyin basına gelebilecegine o kadar mı inanmaz peki? hayır tabi ki hayır. ne kadar dısarıdan boyle olsa da icten ice o da cok daha iyisini hak ettiginin, kapasitesinin vs farkındadır. esas olay da budur zaten. eğer dünya ile ilgili algısını yumusatır ve iyi seyler onu heyecanlandıracak ve kaybetmek istemeyecegi seyler olursa bi onun icin ciddi bi yükümlülük ve duygusal zorlanma yasatacaktır cunku bi sekilde daha once sevdigi birşeyleri birilerini kaybetmiş ya da onlardan yana hayal kırıklıgına ugramıstır. bu cok kucukken anne ve babasından yana bile olmus olabilir. sonuc olarak ihtimalleri sıfırlıyarak hep en kotu karanlık yanlara bakmıs ve algısını, inanclarını da buna göre olusturmustur, davranısları ve tercihleri da bu inancına sadık kalacak sekilde olur elbette. bunun boyle olması belli bir zaman diliminde onu korumus, iyi bi insan olmasını saglamıs yasadıgı her türlü kotu deneyime ragmen ama sonrasında da yine kotu deneyimleri tekrar kendine yasatmasına ve kendisine dair olan gerçekcilik anlamında zayıf kalan algısını daha da pekiştirmiştir ironik olarak. tüm bunlar onu cok farklı ve egzantirik bi insan da kılmıştır o ayrı. herşeyde oldugu gibi bu yapının ona kaybettirdikleri ile birlikte bir sürü kazancı da vardır baslarda saydığım gibi. bu yuzden de bu kazanımları ile belki de oldugu insandan yasam tarzından mutludur kendi icinde. bununla yetinmiştir. o yuzden bazı seyler ile ilgili de değiştirmek icin bazı toplumsal normlara ayak uydurmak icin motivasyon hissetmez. ama biz de onu oyle seviyoruz sonucta:)

  seviyoruz seni louie, bizden birisin iyi ki yaratılmışsın... ve son olarak sayende dünya üzerinde belki daha once hic bu denli acıklanamamıs ve muhtemelen acıklanmayacak olan bir itirafı tüm dünyaya hediye edip son noktayı koyarak herkese rahat bi oh cektirmissin muhtemelen:) bu arada senin bi kadın versiyonun olsaydı ve kadınlar ile ilgili aynı sekilde bakıs acılarını, en karanlık yönleri bu denli sansürsüzce dinliyebilseydik hatta louie de dinleyebilseydi ne güzel olurdu ama muhtemelen bir kadın asla bu kadar safça birsey yapmazdı:))))) bahsettiğim su buyrun link:

  https://www.youtube.com/watch?v=dy-4dx3anzg
103 entry daha
hesabın var mı? giriş yap