şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • ahir zamanda popüler kültüre yenilerek öksüz-yetim kalmış, müziğin apriori ve aslî türü klâsik müziğe kucak açıp ebeveynlik eden radyo programlarından pena’nın içerisinde kendine yer bulan, klâsik müzik kuşağının kendine özgü adı.

    rock müziğin ağır gitar ritimleri ile klâsik müziğin piyano, keman, viyolonsel konçertolarını aynı çatıda birleşimini kaldıramayacak bünyelere, beyinlere, kulaklara şok etkisi yaşatabilen, ama neticesinde elektroşok terapisi türünden bir tedavi de uygulatabilecek ironi yüklü kültür elektroşoku.

    klâsik müzik, popülizmin şehvani-hayvani keyfine evet diyen toplulukların, klasik olan hiçbir şeye itimat göstermemesi neticesinde, insanların popülizm çukurunda kayboluşuna tanıklık etmiş müzik türlerinden biri olmasıyla ayrılır. artık amansız bir vebalı gibi radyo istasyonlarının en hücra saatlerinde talepsiz frekanslara hizmet ediyor olmasına rağmen, pena’nın kültür şoku sayesinde rock müzik dinleyicisine ‘buradayım, kaybolmadım’ diyerekten adeta yalvararak zevk tattırması tarifsiz bir duygudur. rock tutkunu kişiliklerin rock’tan başka; klasikmiş, jazzmış, bluesmuş dinlemez diyen kör gözlere de bir açıdan misilleme niteliği de katar.

    (bkz: ahmet durakçı)
    (bkz: pena)
61 entry daha