şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • projeksiyon cihazından çıkan ışığın yansıtılarak görüntünün oluşturulduğu yüzey. bu perdelerin yüzeyleri ışığı en iyi şeklide yansıtacak titanyum dioksit alaşımları ile kaplanmıştır ve arkaları da ışık kaybı olmaması için mat siyah bir madde ile kaplıdır.
    iyi bir görüntü almak 3 yönlüdür. öncelikle projeksiyon cihazımızın kaliteli bir cihaz olduğunu varsayıyoruz. sonrasında perde kalitesi ve ortamın uygunluğu gelmekte. bu şartlar tamam değil ya da birisi eksikse görüntü tırttır arkadaşlar.
    parayı bastırdın gittin en kallavisinden projeksiyon cihazını aldın, perdeye de bir dünya parayı bayıldın, zannediyor musun ki şahane bir görüntü alacaksın? ışıkları söndürdün, projeksiyonu çalıştırdın, ya o perdeden tavana ve duvarlara yansıyıp tekrar perdeye üşüşen ışıklar ne olacak?
    evet bu kaçınılmaz arkadaşlar, projeksiyon cihazından çıkan ışık perdeye yansıdıktan sonra gözümüzle birlikte tavana ve duvarlara da yansıyacak, oradan tekrar perdeye dönüş yapacak ve görüntü kalitesini bozacaktır. bu durumda özellikle siyahlar aşırı deforme olacaktır zira projeksiyon cihazı siyah renk göndermez, siyah senin perdenin rengidir ve perdeden yansıyan ışık tavan ve duvarlardan tekrar perdeye hücum ettiği için ışıkları söndürmüş dahi olsan perden aydınlanacak, siyah kaliten düşecektir. (bkz: siyah kalitesi)
    peki bunu nasıl önleyebiliriz, elimize fırçayı ruloyu alıp tavan ve duvarları mat siyaha mı boyayacağız diye sorarsan vereceğim cevap "evet"dir. ama herkesin evde bir sinema odası yapma lüksü yok elbette. salonu bu şekilde boyamak boşanma sebebidir ve bu işe kalkıştığın anda kendini hakimin karşısında bulursun orası da açık ve net. bu durumda gri kontrast perdesi denen perdelere yönelmekte fayda var en azından siyahları bir nebze olsun toparlayacaktır. eğer perde almaya bütçe yoksa, mat tavan boyasına biraz siyah pigment katıp (tüm nalburlarda vardır) açık bir gri yakalamak ve bununla yansıtılacak duvarı boyamak iyi bir sonuç verecektir. içerisine hobi boyaları satan yerlerden temin edilebilecek su bazlı sedefli boya katmak da güzel sonuç verir. dikkat edin yalnız sedefli diyorum sakın simli kullanmayın yoksa perdede parıldayan bir sürü sevimli yıldızlarınız olur. sedefli boyayı aşırı katarsanız bu sefer de projeksiyon lensinin vurduğu bölgede hor spot dediğimiz aşırı parlama olacaktır bu da özellikle maç izlerken çok rahatsız eder.
6 entry daha