şükela:  tümü | bugün
 • kluski slaskie (şlonskie okuyun) leh silezya mutfağının basit ama bir o kadar efsane yemeğidir. patatesin alabileceği en güzel formlardan biridir. kendi başına oturup yenmese de biftek hariç her tür et yemeğinin yanına çok yakışan bir tariftir. alman kültüründe schleisen knödeln derler. türkçeye silezya patates mantısı olarak çevirsek çok da yanlış olmaz.

  basit anlatımla yağsız sütsüz patates püresinin belli oranda patates nişastası eklenmesiyle yapılır. elle disk haline getirilir ve 3-5 dakika tuzlu suda kaynatılır. bu kadar.

  detaya girersek, patatesleri soyup ufak dilimliyoruz. yumuşayana kadar haşlıyoruz. sonra suyunu süzüp hemen püre haline getiriyoruz. bu aşamadan sonra asıl can alıcı kısım başlıyor. tencerede püre yaptığımız patatesi bir kapta (veya aynı tencerenin içinde) spatula yardımıyla düzleştiriyoruz. pastanın kremasını düzleştirir gibi. tam pürüzsüz bir hal alınca bu püreyi 4'e bölüyoruz. 4 çeyrek püre oldu, bu çeyreklerden birini (pürenin 1/4 ünü) spatulayla kaldırıp diğer 3/4'e ekliyoruz. bir çeyreği eksik şöyle bir daire haline geldi. spatulayla bu son hali de düzlüyoruz ve eksik olan çeyrek kısma ağız ağıza gelecek kadar patates nişastası ekliyoruz. en sonunda şu şekilde görünüyor olması lazım. ayrıca polonya dışında bu nişasta var mı bilmiyorum. yerel adı maka ziemniaczanie. yani patates unu, ama baya bildiğiniz nişasta.

  spatulayla nişastayı da düzleştirince tam patates / nişasta oranınız var. eğer patates sıcakken bu işlemi yapıyorsanız bozmadan devam. patates püresi soğuksa iyi tutsun diye polonyalı teyzeler üstüne bir de yumurta kırar. biraz daha ağır olur.

  tüm karışımı patates eziciyle tekrar eziyoruz. ele yapışmayan beyaz sarı renkli çok güzel bir hamura dönüşene kadar yoğuruyoruz. en sonunda hamurdan ufak parçalar alarak elde bir disk haline getiriyoruz. diskin ortasına da parmakla dokunup oyuk yaparsanız (delik demedim oyuk) içi dışı bir pişer. bu işlem sonucunda kluski şöyle gözükmeli.

  2 kg patatesten 40 civarı kluski çıkartıyoruz aşağı yukarı. açlıktan ölen bir adam 20 tane falan yiyebilir. lokantalarda et yemeğinin yanına ise 6 adet servis ederler. hesabı ona göre yapın.

  neyse hepsini yapın bir anda bitsin, kaynatmaya geçmeyin. çok bekleyebilen bir yemek değil, kaynadıktan sonra hemen servis etmek gerekiyor. hepsine şekil verdikten sonra şu şekilde dizin yaptığınız yere

  ardından tuzlu suda 10'lu 12li gruplar halinde kaynamaya atın. ilk attığınızda dibe çökecekler sonra yavaş yavaş yüzeye çıkmaya başlayacaklar. su üstünde 3 dakika kalan kluski olmuştur. daha fazla tutarsanız parçalanır. nişasta oranını ayarlayamamışsanız yine parçalanır. çok nişasta koymuşsanız suyun rengi beyaz olur.

  sonra et yemeğinin yanına servis edin. şu şekilde görünüyorlarsa olmuştur. helal.

  ayrıca boş zamanınızda 100 tane yapar dondurursunuz 1 ay yersiniz buzlukta hiç bişey olmaz buna.

  edit : lan tuzu unuttuk. patatesleri en başta haşlarken su tuzlu olsun. sonradan tuz atmayın buna.

hesabın var mı? giriş yap