şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir memleket hayal edin, cümle alemi kıskandıran refah seviyesine rağmen vatandaşları gece gündüz canına kıymakla meşgul. yaşamak ister misiniz?

  önce bir düşünelim; neden en çok intihar vakaları iskandinav ülkelerinde yaşanıyor? hani çok mutluydular? hani bolluk ve huzur içindeydiler? öyleyse bu ruhsal dengesizlikler neden? rahatlık karşısında sıkılıp zevk için kendilerini mi öldürüyorlar? o çok çiçek bahçesi gibi görünen ülkelerde mevsimin sürekli kasvetli modu insanların üzerinde ters etki mi yaratıyor? belli ki bize fazlasıyla huzurlu görünen bu insanlar iç dünyalarında büyük handikaplar yaşıyor.

  isveç'de yaşayan arkadaşlarımın çoğu türkiye’ye geldiğinde geri dönmek istemediklerinden bahsediyor. maddi olanaklar ülkemizde zor olabilir. çalışmalarımızın tam karşılığını alamıyor olabiliriz. ancak türkiye’nin her ilinde sahip olmak istediğimiz huzuru bir şekilde bulabiliyoruz. o yüzden yabancı ülkelerde hayatın güllük gülistanlık görünmesi pek inandırıcı gelmiyor.

  bu arada iskandinav ülkelerinde kadına şiddet vakalarında norveç açık ara birinci. ülkenin en büyük sığınma evi müdürlüğü’nün raporuna göre, norveç’te 15 yaşından büyük her 10 kadından biri tecavüze uğruyor. o halde biraz daha farklı açıdan bakmayı öğrenmeliyiz.

  özenmeyi adet haline getirip, biz de olmayan her şeyi gereksiz yere abartıyoruz. o çok imrendiğimiz sükuneti aslında yine bizler bozuyoruz. hep başkaları, hep başka hayatlar derken içinde bulunduğumuz güzelliklerin farkına vara..

  ya tamam siktir edin. 2 saattir yazıyorum ben bile ikna olmadım. bu kadar bulabildim google'dan. iskandinav ülkelerine dair bildiğiniz fenalıklar varsa lütfen paylaşın. kendimi iyi hissetmek istiyorum. şu son japonya olayı iyi gelmişti mnk.
57 entry daha