şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • nasıl ki ülke her geçen gün daha boktanlaşsa da kök salmışlıktan sebep terkedemiyorsak çoğumuz, ekşi sözlük'te geçen onca yıl sonrası ortam ne kadar vasatlaşsa da terk edemiyor insan. sonuçta bu ilişkiye 15 yıl emek verdim.

  malca paylaşımları olan kendi kanımdan öz akrabalarımı bile sosyal medya hesaplarımda engellemekten hiç çekinmezken, babamın oğlu/kızı olmayan buradaki hıyarları niye es geçeyim düşüncesiyle, madem bu evden taşınamıyorum, bari ortalığı toparlayayım diyerek şu yazar engelleme işi için de bir sistematik oluşturayım istedim.

  1- x'te y liraya satılan z şablonunda başlık açıp, typo hatalarından bile muhabbet yaratmaya kasan tipler
  a) bu tür başlıklara (bkz: o paraya öküz alırız) yazan ya da ima edenler

  2- sadece küfreden, hiç bir fikir bilgi vs veremeyen moronlar. özellikle spor kanalında takımdaşlarım da dahil olmak üzere. (küfürle ilgili bir derdim yok, ama yazdığında cinsel ihtiyaç gidermenin ötesine gidemeyenle derdim var)
  a) keyword'ler: fenev, cincon, sekiztaş, hamsi, sikti*, soktu*, tecavüz, şikeci, fransız, tinerci, bazı orospu çocukları, kezban

  3- maaşıyla, kazancıyla, gezdiği gördüğü yerle, ödediği hesapla, arabasıyla vs aleni/gizli hava atma çalışan görgüsüzler

  4- acı bir olayda espri kasmaya çalışan gerizekalılar
  a) yalandan deprem/yangın/felaket başlığı açanlar
  b) gerçek felaketlerin altına alakasız lokasyonlardan hissedilmedi/duyulmadı vs yazanlar

  5- artık bir zorunluluğu/geçerliliği kalmasa da antik formatın ebesiyle sevişenler

  6- siyasi/dini troller (ak, pkk, ulusalcı, ülkücü, gomunist, dinci, atayiz vs)
  bu konuda din, dil, ırk, siyasi görüş ayrımı yapmadan herkesi kucaklamaya çalışan bir gandhi gibiyim adeta.

  7- maç başlıkları altında link dilenciliği yapan, ülker link içip zevkten zevke koşmaya çalışan, google'da arama kabiliyetinden bile yoksun cahiller

  8- "sözlükçülerin en iyi 10" kalıbıyla ilgili de derin sıkıntılarım var ama engellemeye girişemedim henüz.

  9- iyiden iyiye burayı şikayetvar'a çevirse de gerçek bir mağduriyet yaşamış ve bunun başlığını "x rezaleti" şeklinde açmış yazarlara dokunmuyorum. sonuçta buranın ses getirme gücünü kullanmak zorunda kalanlara destek olmak lazım.
  ama bu mağdurlarla hak etmediği halde taşak geçmeye çalışanlara acımıyorum. bir de kendi yaptığı gerizekalılık yüzünden mağdur olup da buradan medet umanları da takibe alsam mı diye düşündüm. ama işim gücüm yok ekşi'ye moderatör mü olacağım lan diyerek bunları da direk engellemeye başladım.

  10- uyarmadan spoiler veren, ya da hayvan gibi şaapıp direk spoiler başlık açanlar

  11- x'in ingilizcesi şeklinde başlık açanlar

  12- içinde yüzlerce entry barındıran başlıklarda daha önce yazılmış mı diye bakıp etmeden aynı şeyi defalarca yazanlar, hatta debe'ye bile girenler (bkz: #65137068)

  13- her türlü başlığa hiç bir bilgi yorum içermeyen sayısal tahminler yazanlar (maç skorları, asgari ücret maaşı tahmini vs)

  14- maraton üst uygun fiyata biletim var, cem yılmaz'a yan yana bilet arıyorum entryleri

  15- envai çeşit "yeşillendirin" entryleri

  ---

  bir ara kendi 3 bin entrymi de elden geçirip bu kriterlere giren bir yazım var mı diye de bakacağım en kısa zamanda.

  buraya hangi yazarı engellediğimi yazmayacağım asla, ben kim köpeğimki size şu adamı okumayın diyeceğim. o yüzden sadece bir sayaç koyup, kendi kriterlerimi yazıp geçeceğim belki bir başkasına da faydası olur diye. bu liste zamanla kendini güncelleyecektir tahminimce.

  edit: bu vesileyle ispiyon mekanizmasını ve araştır butonunu ortadan kaldıranlara tekrardan en derin küfürlerimi de iletmiş olayım

  engelli yazar sayısı : 1714
98 entry daha