şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • herkes dalga geçiyor sanırım, ben ingilizceyi anadili gibi konuşan bir abiniz olarak ciddi bir tavsiye vereyim.

  kelime öğrenin. kelime dağarcığınızı geliştirin. bu tüm yabancı diller için geçerli. cümle yapılarının konseptini anlasanız da kelime bilmeden bunu oturtamazsınız. öğrenebildiğiniz kadar kelime öğrenin. bir yerden sonra anlaşılmaz konuşmalarda geçen kelimeleri bile yakalamaya, sadece kelime bildiğiniz için konuşmanın içeriğini çözmeye başlayacaksınız. sizi ileri taşıyacak nokta da tam olarak bu oluyor.

  sadece kelime bilerek derdinizi çat pat da olsa anlatabilirsiniz ama kelime bilmeden düzgün cümle kurmanız mümkün değil. o yüzden, günde birkaç tane kelime öğrenerek başlayın, iki üç ayda geldiğiniz noktaya kendiniz bile şaşıracaksınız. bu amaç için yaratılmış çok güzel bedava uygulamalar var. indirin, oyun gibi eğlenerek kelime öğrenin.

  dil öğrenmek bir yetenek işi değil, pratik işidir. hadi canlarım göreyim sizi.

  ******

  edit: yöntem arayışında olan kardeşlerimden çokça soru aldım. buradan da yanıtlamış olayım.

  öncelikle, ezberlemekle öğrenmek aynı şeyler değil. ezberlediğinizi unutursunuz ama öğrendiğinizi unutmazsınız. o yüzden bugün ezberlediğiniz kelimeye haftalarca dönüş yapmıyorsanız kullanmadığınız için tabii ki unutursunuz ki bu çok doğal. kullanmadığımız türkçe kelimeleri bile unutabiliyoruz.

  peki bunu nasıl aşarız? öncelikle ezberlediğinizi tekrar etmenizi sağlayacak bir sistem oluşturursunuz ve sistematik olarak öğrendiğiniz eski kelimeleri kendinize hatırlatırsınız. bunu yapmakla uğraşmamak için de bazı uygulamalardan yararlanabilirsiniz. mesela ben şu sıralar japonca öğrenmek için memrise kullanıyorum. kelimeleri oyun gibi öğretiyor. başlangıç, orta seviye ve ileri seviye için ayrı kategorileri var. başlangıçta günlük göreviniz tabii ki çok az sayıda kelimeyi ezberlemek. bunu size hem sesli hem yazılı şekilde ezberletiyor. bundan sonra ise görevinizi tamamlamak için mini testlere sokuyor fakat sıkıcı yazılı sınavlar gibi değil, daha ziyade oyun gibi testler. puan kazana kazana kelime ezberliyorsunuz. sonraki aşamada, mesela ertesi günkü ödeviniz için öğrendiğiniz kelimelerin testinde, bir önceki bölümde öğrendiğiniz kelimelerden de soruyor. bu sayede kelime hazneniz sürekli aktif kalıyor. kelimeyi gerçekten öğrenmeden, bir süre sonra sorulduğunda hatırlayacak şekilde bellemeden testleri geçemiyorsunuz ve geçene kadar da size çok farklı şekillerde hatırlatıyor. bir yandan ilerlemeye de devam ediyorsunuz. kelimeyi hatırlamadığınız için sizi yeni kelimeler öğretmekten mahrum bırakmıyor yani. puan kazana kazana dil öğreniyorsunuz, bence çok zevkli.

  illa ki memrise olmak zorunda değil tabii, bir sürü uygulama var bu şekilde. hangisi hoşunuza giderse onu kullanın. maksat bu işi keyifli bir hale getirmek. öğreneceğim diye kendinizi zorlarsanız olmuyor. yıllarca okullarda yabancı dil öğreteceğiz diye nasıl zorladılar bizi ve çoğumuz nasıl nefret ettik değil mi? sonuçta da hiçbir şey öğrenemediğimizle kaldık. ilk günden grameri dayadılar. kelime öğrenme telkininde bile bulunmadılar. kelime öğrenmeden dili nasıl konuşacağımızdan da hiç bahsetmediler tabii.

  velhasıl, kendinizi zorlamadan, keyif alarak ve ilerleme kaydettiğinizi somut olarak da görmek adına uygulamalardan yararlanmanızı tavsiye ederim. bedava teknoloji cebinizde, sömürün sömürebildiğiniz kadar.

  başka sorunuz varsa yardım etmekten mutluluk duyarım. hepinize çok kolay gelsin canlarım.

  ******

  edit 2: sorular yağmur gibi geliyor. hepsini cevaplıyorum fakat benzer sorular da geldiğinden buraya da sık sorulan soruların cevaplarını ekleyeyim.

  - başka uygulama öneriniz var mı? falanca uygulama nasıl sizce?
  - maalesef yok. ben ingilizce öğrenirken değil uygulama, internet bile yoktu. zaten başlıkta birçok uygulama önerisi verilmiş, onlardan aklınıza yatanı seçebilirsiniz. kullanmadığım uygulamalar hakkında yorum yapıp yanlış yönlendirmek istemem. memrise'dan japonca öğreniyorum ve arada sırada ileri seviye ingilizce kelimelerle de kendimi sınıyorum. çok memnunum.

  - uygulama kullanmak istemiyorsak ne yapalım?
  - o halde kelime öğrenmek için bir sistem geliştirmelisiniz. ezberleyin ve periyodik olarak geri dönüp tekrar yapın. uygulamaların da yaptığı şey temelde bu zaten.

  - falanca eğitim programı hakkında ne düşünüyorsunuz?
  - hiç kullanmadım, bilemiyorum. ingilizce öğrenmek için kurs, eğitim seti, program vs hiçbir şey kullanmış değilim. tamamen bedava kaynaklardan kendi kendime öğrendim. tek harcamış olabileceğim para ingilizce hikaye kitapları için olmuştur, onları da ingilizce öğrenmek için değil okumak için aldım açıkçası. çevrenizde bu kadar fazla sayıda bedava kaynak varken illa ki bir şeye para vermek istiyorsanız sizin tercihinizdir.

  - dizilerle filmlerle aram çok iyi, oradan bazı kalıpları öğreniyorum. ingilizceyi kolay öğrenebilir miyim?
  - dizilerden filmlerden kalıplar kelimeler kapıyorsanız zaten içinizdeki öğrenme isteği dışarı çıkmak istiyor. tabii ki kolay öğrenirsiniz. özellikle ingilizce, gerek yapısının pratikliği olsun, gerekse kullanım yaygınlığı olsun, çok kolay öğrenilebilecek bir dil. bazı dillerdeki nesnelerin cinsiyeti söz konusu olmadığı için daha az ezberle rahat öğrenilir.

  - gramerim sıfır, sadece kelime öğrenmekle ingilizce öğrenebilir miyim?
  - gramere hiç bulaşmamaya devam edip önce bolca kelime öğrenin. sonra gramere geçersiniz.

  - daha önce ingilizce öğrenmeye çalıştım ama şu şu şu sebeplerden başaramadım. ne yapmalıyım?
  - o sebepleri tekrar etmeyecek bir sistemle baştan başlayın. o yüzden grameri boş verin kelime öğrenin diyorum ısrarla.

  - ingilizcem iyi ama telafuzum kötü. ne yapabilirim?
  - bol bol konuşmanız gerek. konuşmadan ingilizcenizin iyi olması da mümkün değil zaten. ingilizce konuşabileceğiniz bir arkadaş edinebilirsiniz. sırf bu iş için siteler var. araştırabilirsiniz. ya da yabancı forumlarda durumunuzu anlatabilirsiniz. ilgilenen mutlaka çıkacaktır.

  - ingilizcem iyi ama aksanlı konuşamıyorum. ne yapmalıyım?
  - aksanlı konuşmak için aksanlı konuşan birilerini dinlemeniz gerekiyor. dinledikçe alışılan bir şey. bir çeşit taklit gibi düşünün. bilmediğiniz bir şeyin taklidini yapamazsınız. çok iyi bildiğiniz şeyin ise taklidini yapmaz, direkt o şekilde konuşursunuz zaten.

  - ingilizceyi hızlı öğrenmek için ne yapmalıyım?
  - kesinlikle acele etmemelesiniz. acele ettikçe zaman kaybedecek, bu yüzden daha geç öğreneceksiniz. yavaş yavaş sindire sindire.

  - yurt dışına eğitim amaçlı gitmek istiyorum, ingilizcem x seviyede, zorluk çeker miyim?
  - çekmezsiniz. günlük konuşma dili dünyanın neresine giderseniz gidin çok basittir. başlangıç seviyesini geçen herkes günlük konuşma diline ve derdini anlatacak kelimelere hakimdir. eğitim için biraz daha ileri seviye gerekebilir tabii. bunun sonucunu da gireceğiniz sınavlardan öğrenebilirsiniz.

  - x dili için tavsiye edebileceğiniz bir uygulama var mı?
  - sadece memrise'dan japonca öğreniyorum. memrise'da birçok dil mevcut, bakmanızı tavsiye ederim. başka uygulama kullanmadım. ileride ispanyolca öğrenmeyi planlıyorum. onun için de memrise kullanacağım.

  - ingilizce öğrenmek istiyorum ama öğrenmeyi sevmiyorum.
  - peki.

  - abi canım çok sıkkın. ne yapayım?
  - evden çıkıp dolaşın biraz. hava alıp gelin.

  - hav ar yu?
  - fayn tenks.

  daha sormak istedikleriniz varsa buyrun beklerim. öpücük yollayanlar falan oldu, teşekkür ediyorum.
136 entry daha