şükela:  tümü | bugün
233 entry daha
 • isimleri çok zikredilmesine rağmen görev alanları konusunda yeterince tanınmayan askerlerdir. bunun temel nedeni de türk toplumunda askeri konuların genellikle kulaktan dolma bilgilerle yorumlanıyor olmasıdır.

  her askeri birliğin ya da unsurun, donanım ve kabiliyet açısından bir var olma nedeni vardır. bir topçu birliğinin, bir piyade taburunun veya bir komando bölüğünün hangi durumlarda, hangi şartlarda ve hangi gerekliliklerde kullanılabileceği kağıt üzerinde bellidir. çünkü tüm bu askeri unsurlar askeri doktrinlerin yüzyıllar boyunca açığa çıkardığı spesifik gereklilikler sonucu yapılandırılmıştır. bir tanktan hava savunma yapmasını bekleyemeyeceğiniz gibi bir jandarma erinin de dalgıçlık yapmasını bekleyemezsiniz.

  özel kuvvetler ve bordo bereliler gibi seçkin birliklerde aynı diğer askeri unsurlarda olduğu gibi bazı spesifik gereklilikleri karşılayabilmeleri için oluşturulmuşlardır ve kullanım alanları yetiştirilme amaçlarını içine alan özel durumları kapsamaktadır. bu sebeple bordo berelilerin ve özel kuvvetlerin işi, temel askeri birliklerin görev alanına giren vazifeleri üstlenmek değildir. onların işi adı üstünde "özel" olan gereksinimleri karşılamaktır ve donanımları bu kıstas gözetilerek yapılandırılır.

  bir bordo berelinin veya özel kuvvetler mensubunun normal şartlar altındaki görevi diğer askeri unsurların kabiliyetinde olmayan ve "özel" statüsünde sayılabilecek askeri operasyon eylemlerini icra etmekle birlikte, normal askeri unsurların yaşayabildiği bazı tıkanma durumlarında devreye girerek operasyonda "iş bitirici" veya "kilit açıcı" rol oynamaktır.

  bir bordo berelinin işi başkalarının açamadığı kilidi açmaktır, kapıyı kırmak değil. kapı kırılmak istenirse kullanılacak olan bordo bereliler değil piyade ve zırhlı birliklerdir. bu sebeple bordo bereliler 7/24 terörist peşinde koşmaz, her çatışmada ve askeri operasyonda kullanılmaz, sıradan askerin altından kalkabileceği şartlar için çağrılmaz ve her durumda asıl olarak jandarmanın, piyadenin veya komandonun görev alanına giren vazifeleri üstlenmez. bahsettiğim gibi bir tankı hava savunmada kullanamayacağınız gibi bir bordo bereliyi de teröristle girilen her çatışmada kullanmazsınız. bu durum başlı başına bir kaynak israfı ve yanlış kullanım örneğidir. söz konusu nedenden dolayı bordo berelilerin terörle mücadelenin her anında var olmaları gerektiğini savunmak veya tüm bir terör örgütünün bordo bereliler tarafından çökertilmesini beklemek en hafif tabiriyle bilgisizliktir, cahilliktir, iş bilmezliktir. çünkü bordo berelilerin var oluş amacı terörle mücadele değildir.

  özel kuvvetler komutanlığının ve bordo berelilerin az bilinen bir diğer görevi ise düşman işgaline uğramış vatan topraklarındaki direniş organizasyonunu üstlenmek ve gayri nizami harp altyapısını oluşturmaktır. yani memleketin işgale uğraması olasılığında memleketi bu durumdan kurtarabilmek için kendilerine en üst perdede yetki verilmiş gruplar arasındadır. öyle de seçmece ve güvenilir adamlardır.
74 entry daha
hesabın var mı? giriş yap