şükela:  tümü | bugün soru sor
163 entry daha
 • haşa sana tavsiye vermek haddime değil ama sürekli gelen aynı sorulara istinaden birkaç konu hakkında ben de yazmak istiyorum. buyurun.

  1: senin çaylaklar sayfasında yaptığın aktivitelerin hiçbiri, sıralamaya etki etmiyor. öncelikle bu konuya bir açıklama getireyim.

  yani bu ne demek oluyor? şu demek oluyor: yüzlerce entry girmenin, her girilen entry'yi oylamanın, entry'lerinin (menfi ya da müspet) oylanmasının, saatlerce online kalmanın sıralamada öne geçmeye veya geriye düşmeye (bakın burası çok önemli) hiçbir etkisi yok. sıralamana etki eden tek bir şey var: günde yalnızca bir defa online olmak. o kadar. ister 1 dakika ister 24 saat online kalı, bir şey değişmiyor. bunun dışında hiçbir şey, evet inanması zor ama hiçbir şey sıralamaya etki etmiyor. yemin ederim ki etmiyor. gençliğimin hayrını görmeyeyim bunların hiçbirinin sıralamaya etkisi yok. istersen günde 1 milyon tane entry gir ya da oylama yap; sıran neyse orada kalırsın. günde bir kez online ol yeter. 1 dakika bile olsa yeter. sonra işine gücüne hayatına kaldığın yerden devam et.

  2: sıralama algoritması diye helak oluyorsun hepimiz görüyoruz. aranızda bunu kutsal, kadim bir sır zannedenler de var. bunu da biliyoruz. fakat olay şu: senden önce 10 entry giren bir çaylak online olduğunda, sıralamada bir kişi geriye düşersin. 100 kişi online olursa 100, 1000 kişi online olursa da 1000 kişi geriye düşersin. bu kadar. bunun neyini anlamadın anlamıyorum ama durum bu. aynısı ertesi gün de devam eder. ta ki sıralamada önününe geçecek kimse kalmayana kadar. o zaman da sıra siana gelir değerlendirmeye alınırsın. hepsi bu. yani "ya ben niye durmadan geriliyorum" diye düşündüğünde aklına bu gelsin: senden önce 10 entry'sini tamamlayanlar online oluyor. o kadar. bir sırrı yok bunun. daha önce de defalarca söylendi zaten.

  3: çaylaklar sayfasında gördüğüm kadarı ile şöyle bir yanlış anlama var: "ne kadar çok entry girersem o kadar çok dikkat çekerim, yazarlığım daha çabuk onaylanır" gibi bir şey düşünüyorsun. yapma. böyle bir şey yok. yapman gereken tek şey, sadece bir kez 10 tane formata uygun entry girip her gün bir defa online olmak. bu kadar. başka hiçbir yükümlülüğün yok. yukarıda da söylediğim gibi; her gün 100 tane entry girmek, oylama yapmak sıralamanı etkilemez. bunun garantisini ben veriyorum. gereksiz beklenti içerisine giriyorsun böyle yaparak olan sana oluyor. yapma.

  3a: "yapma" dememin (bakın burası çok önemli) bir nedeni de şu: ilk 10 entry'nin dışında girdiğin her entry, yazarlığının onaylanmasını riske sokuyor. misal ilk 10 entry'in uygun olsa bile, sonraki entry'lerde yaratacağın yazar profili, yazarlığının onaylanmasını engelleyebilir. yani bir maç başlığına gireceğin 23. entry'de "nasıl koyduk olm öttürdük resmen" dersen, ben şahsen yazarlığını onaylamam. derim ki; bu adam sözlüğe girince de böyle şeyler yapacak demek ki. ne gerek var. yazarlığını onaylamam. ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben; syd usta. hiç düşünmeden onaylamam yazarlığını. onaylamam ve dönüp arkama bakmam bile. yani öyle apır sapır entry'ler girmeyin demiyorum, demem, üstüme vazife değil ama risklerini söyledim. ona göre sen karar vereceksin. fazladan her entry, gereksiz risk demek. onlara da bakıyoruz çünkü.

  4: yazarlar için belli bir oranda serbest olan her şey senin için yasak. yani gireceğin 10 entry'de şunlara dikkat etmen gerekiyor:

  1: anket olmayacak.
  2: forum olmayacak.
  3: salt bkz. olmayacak.
  4: daha önce yazılmamış olacak.
  5: subjektif/öznel/anı tarzında olmayacak.
  6: soru başlığına cevap içeren entry olmayacak.
  7: "dedirten" kalıbında olmayacak.
  8: sağdan soldan kopyalanan entry'ler olmayacak.
  9: öncesinde başka bir sözlükte yazdığınız entry'se eğer, tarihlere bakılır. öncelik buradaysa kabul edilir; değilse çalıntı muamelesi görür.

  bunlardan biri ya da birkaçı varsa, yazarlığın onaylanmaz. ben özellikle onaylamamak için elinden geldiğince kusur arıyorum. kusur bulamazsam onaylıyorum. bunların ne olduğunu biliyorsan dikkat et, bilmiyorsan sözlükte ne oldukları yazıyor onları oku.

  5: noktalama işaretlerine dikkat edersen iyi olur ama en nihayetinde milli eğitim bakanlığının çıkardığı bir sözlük değiliz, entry sonuna nokta koymadı diye kimsenin yazarlığını onaylamayacak değiliz. fakat sen yine de noktayı koy. nokta iyidir.

  6: kolay gelsin. evet.
137 entry daha