şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • netaş'ta bölümümüz için * * için bi sunum-söyleşi yapan, telekomunikasyon sektörünün türkiyede dünü ve bugününü çok iyi bilen birisi. gelecek ile ilgili fikirleri cidden yol gösterici.
  örneğin 3g hakkındaki görüşleri* şu şekildedir
  " japonyada mobil ip servislerinin başarılı olmasının sebebi insanların günde birkaç saat metro ile yolculuk yapmasıdır. insanlar bu süreyi oyun oynayarak değerlendirirler. mobil ip trafiğinin büyük bir kısmı oyunlar sayesinde oluşmaktadır. aynı zamanda evine en kısa sürede ulaşabileceği metro hattını gerçek zamanlı olarak internetten öğrenebilmektedirler. böylelikle karışık metro ağını en verimli şekilde kullanabilirler.
  kişi başına milli geliri en yüksek ülkelerden birisi olan isviçrede ise bu servisi veremezsiniz.. çünkü isviçreliler geleneksel olarak doğdukları yerde yaşarlar. iş yerleri evlerine yayan 4-5 dakika mesafededir. bu kişilerin bu tarz servislere ihtiyacı olmadığı için 3g yatırımlarının isviçrede başarılı olması zordur.
  türkiyede ise cep telefonu faturaları çok düşük seviyededir. kişibaşı ortalamak fatura 70-80 dolar seviyesine çıkmadan türkiyede 3g ağ yatırımı yapmak mantıklı olmayacaktır. bundan dolayı kısa vadede milli gelir yükselmeden ülkemizde 3g hizmetler görülemeyecektir."

  hayatımda gördüğüm gerçek mühendislerden birisi.

  (bkz: 3g)
  (bkz: netaş)
  (bkz: ar-ge)
  (bkz: telekom muhendisligi)
6 entry daha