şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • üretilen dokümanların çeşitliliği sektörden sektöre farklılık gösterse de esas amacı, temel ve detay mühendisliğe geçilmeden önce ortaya çıkartılması istenen ürünün/fonksiyonun gerekliliklerini tanımlamak olan tasarım aşamasıdır. bilinçli ya da bilinçsiz olarak gerçekleştirdiğimiz her ürünün başlangıcında yatan fikirin tanımlanmasından başka bir şey değildir yani. fakat başlangıç aşamasında atılan her sağlam adım, sonraki aşamalara doğru girdi sağlayacağından kaybedilecek zamanı minimuma çekmek gibi bir yararı vardır.
    genel bir yol haritası olarak proje gerekliliklerinin ve amaçlarının sıralanması, fonksiyonu yerine getirecek olası tasarımların yaratılması ve bu alternatiflerin değerlendirilmesi izlenebilir. proje amacının ana gereksinimleri ve alt kırılımları yapılır, olası uygulama alternatifleri değerlendirilir ve herbirinin girdi ve çıktıları (istenmeyen fakat uygulamanın doğal sonucu olanlar da dahil) sıralanır, ardından görsel çalışmalara girilir ve potansiyel tasarımlar ortaya çıkar. böylelikle o ana kadar farkında olmadığımız uygulanabilir olmayan seçenekler elenmeye başlar vs. bütün bu aşamalar sonunda verimli bir mühendislik çalışması yapıldıysa, elimizde birkaç alternatif kalmış olur ve en iyi olan ile yola devam edilir.
    yukarıda da belirttiğimiz gibi, sağlıklı bir kavramsal dizayn aşaması sonradan akla gelebilecek seçeneklerin değerlendirmesini içerdiğinden, geride atlanmış herhangi bir unsur bırakmaz. uygun görülen alternatifin neden seçildiğine dair somut veriler ortaya koyar. gerekenden fazla mühendislik çalışması yapılmadığı için mühendislik bedellerini aşağıya çeker.
    projenin hala daha hayata geçip geçmeyeceği belli değildir. temel ve detay mühendislikten sonra ortaya çıkacak finansal analizin ardından tüm sorulara cevap bulunur.
1 entry daha