11878 entry daha
  • "dolap çevirmek" deyiminin nerden çıktığını öğrenmek.

    eskiden vezir, paşa, sadrazam gibi büyük adamlarla zenginlerin konakları olurdu. bu konakların kadınlar tarafına haremlik, erkeklerin bulunduğu tarafa ise selamlık denirdi.

    kadınlar tarafı ile erkekler tarafı arasındaki duvara bir eksen etrafında dönen, silindir şeklinde kapaksız bir dolap yerleştirilirdi. bu dolabın kapağı yoktu. yarısı açık, yarısı kapalı olan bu dolabın içinde sıra sıra geniş raflar bulunurdu. kadınlar kısmında pişirilen yemekler, bu dolap aracılığı ile selamlık kısmına servis edilirdi. kadınlar, dolabın raflarını yemeklerle doldurduktan sonra, döndürerek açık tarafını erkekler kısmına çevirirlerdi. raflar boşalıp yerlerine boş tabaklar konunca da, erkeklerce kadınlar tarafına çevirilirdi. böylece kadınlarla erkekler birbirlerinin yüzlerini görmeden servis yapılırdı.

    işte bu dolapların zaman zaman gönül işlerinde kullanıldığı da olurmuş. mesela, delikanlının biri sevdalısına kimselere çaktırmadan mektup, gül falan verecek olsa dolabı kullanırmış. haremlik bölümünden bir mendil mi gönderilecek, yine dolap aracılığı ile iletilirmiş. "dolap çevirme" deyimi o devirlerden kalmaymış.

    bu da dönen dolap
29753 entry daha
hesabın var mı? giriş yap