şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • ekilebilir arazi/tarım arazisi azalmakta olduğundan, verimli arazilerin çoğuna muhtarların da katkısı ile tarım yapılamaz raporu sayesinde bitki yerine toki diktiğimizden, verimli arazilerin dünyanın geri kalanının payına düşeninin başına da benzer işler geldiğinden (tamam benzemeyen yerler var, sanayi tesisleri kuruluyor bir kısmına), bir alternatif gerektiğine inanan büyüklerimizin çözümlerinden biri.

  insanların da yatay yerleşim ile konumlandırılması verimsiz (bkz: inefficient) olduğundan dikey büyüdük biliyorsunuz. hence the gökdelens.

  enerji verimliliği için yeşil duvarlar, yeşil çatılar (yaşayan duvar ve çatı da deniyor), yeşil binalar, hatta kentsel alanın geneline yayıp yeşil şehirler oluşturmak son on yılın küresel trendi. kent bahçeleri ve kent bostanları bu bağlamda çok popüler bir konsept. new york gibi büyük kentlerde balkon tarımı yaygınlaşıyor. insanlar canına okudukları yeryüzünün verdiklerini kule balkonlarında taklit ediyor (bkz: mimicry).

  dikey tarımın ne kadar verimli, etkin/etkili olduğunu göreceğiz. bir yandan da denizlerde oluşturulan adacıklarda yapılan tarım (bkz: yüzer çiftlikler) ve sualtında alternatif/bitkisel yakıt üretimi için kelp / yosun tarlaları var. bunlar da ilgini çekebilir sözlük.

  gerçi solframe'e baktım, yurdumun gündemi yine belli bir takım sapıkların (şaşırdık mı?) (bkz: 3 yasindaki kiz kulotla amcasinin yanina gelmemeli) bebekler hakkındaki cinsel fantazilerine odaklanmış. bok çukuru yemin ediyorum. bak durduk yere sinirlendim yine. allah belamızı vermiş, ben hala yosun mosun...

  edit: format. bakınızlara sığamamışım.
14 entry daha