şükela:  tümü | bugün
52 entry daha
 • painting with incelemesi

  'painting with' albümü sızdı ve uzun zamandır beklentilerimin ardından dinleme şansına eriştim. izninizle bir "review" yapmak istiyorum. gerçi bir anco albümü incelemek benim haddime değil ama düşüncelerimi paylaşmak istedim pitcforkdaki gerizekalıya inat.bu konudada şu yazımı inceleyebilirsiniz; #58541912

  pitchfork başlığındaki yazımda aslında mini bir inceleme yapmıştım ama burada "track by track" inceleceğim.

  öncelikle puanım günümüz müzik piyasası çerçevesinde 9/10'dur kimse kusura bakmasın. he animal collective antoloji'sini ele aldığımızda yine 8/10 puanı alır götürür. pitchforkdaki dangalak eski anco deneyimleriyle bunu karşılaştırıp, "ay ben yaşlandım artık gelemiyorum böyle müziklere yok nerde sung tongs hisleri falan his de his" diye vermiş albümü incelemeden 6.2 yi. öyle olmuyor o işler birader. beyonce albümü mü bu öyle tek dinleyişte veriyosun ön yargıyı. hele bir gir bakalım bir incele bir kazı içini neler çıkıyor bir gör be kardeşim. he bunlar da sızıntıları şöyle bir dinleyip albüm çıkınca bunları yazıcam binicem üstüne vurucam kırbacı diye önden veriyorlardır kararı. evet bu albüm feels, stgstv, strawbery jam, sung tongs, mpp gibi albümlerin yanında zayıf durabilir karşılaştırdığımızda hem tür olarak hemde kalite olarak benzerlikler taşımakta. yani harmanı bol ama yeni tadları da güzel bi albüm ya dinleyin bakmayın bitch'forka.

  uzun giriş ve çıkışların olmadığı sizi bekletmeden içine alana şarkılarla dolu yepyeni bir animal collective biçimine tanık oluyoruz. zaten en kısa süreli anco albümü. yani amaç seni içine hapsedip odaklanmanı isteyen bi albümden çok ne yaptığını daha hızlı daha çabuk anlatan bir albüm yapmak olmuş bence. bolca "boingy" diyebileceğimiz soundlarla dolu avey tare ve panda bear'ın ses dönüşleriyle vokallerinin üst üste zıplamasıyla mpp, sung tongs ve bolca da pbvsgr vari hisler barındırmakta. kimi zaman jazz esintileri kimi zaman latin amerika ritimleri kimi zaman rnb vari vokalleri kimi zaman oyun soundtrackleri gibi çeşitli müzikal soundları barındıran albümün konseptinde ise sanki 90ların nickelodeon çizgi filmlerine acid enjekte edilmiş gibi bir hava hissettim. bununla beraber albümün süresine ve tarzına baktığımızda da 60-70ler soundunu bolca hissetmek mümkün. beach boys'un your love albümüyle animal collective'in elektronik ve folk ruhunun birleşmesi diyebiliriz. hafifde rugrats, adventure time filan serpin üstüne tamamdır bu albüm işte.

  -albüm açılışı kışın başında yayınlanan canımız kanımız adeta antidepresanımız olan "floridada" ile yapıyor. yüksek tempolu bitmeyen enerjisiyle albümün de havasına en uygun açılışı yapıcak şarkı kesinlikle floridada. bu konuda liderlik görevini iyi taşıyor. floridada avey tare'in otomobiliyle yolculuk ederken radyoda denk geldiği florida'lı insanları aşağılayan bir konuşma üzerine tepki olarak yazdığı bir şarkı. bolca dadaizm etkisi bulunan şarkının ismide bu nedenden dolayı flori-dada! şarkı ilk yayınladığında dinlemeye başladığımda girişindeki davulların etkisiyele "lan acaba 'feels' mi dönüyor?" sorusunu sordursada aniden değişen ve hızlanan ritim beni ters köşeye yatırdı. hiç düşmeyen tempo şarkının sonunda dek aynı şekilde ilerliyor. avey tare-panda bear paslaşmasıyla ilerleyen şarkı nakarata ulaştığında aaron gordon gibi smaçı basıyor. köprüye ulaştığında ise çılgın bir kahkaha ile bölünen şarkı anconun fireworks ve grassdan beri yaptığı en güzel köprü bölümüyle devam ediyor ve kapanışıda yine enerjik dolu haliyle nakaratla yapıyor. aslında baktığımızda alışkın olduğumuz experimental ve tripy ögelerin daha az bulunduğu bir şarkı olsada yeni albüm için beni umutlandırmıştı ve şaşırtmadıda.

  -ikinci şarkı hocus pocus gerçekten sihirli bir şarkı. mpp'deki also frightened'a benzettim. floridada yüksek temposunun ardında sizi dinlendiren ama buna içinizdeki mutluluğu yine tepede tutan bi şarkı.nerden alındığını bilmediğim "dinozorlar yoksa endişelencek birşey yok" gibi bir sample ile başlayan şarkı buna eşlik eden davullarla başlıyor. yine panda bear'ın boys latindeki gecikme efekti avey tare-panda bear collabı şeklinde süren şarkı nakarata ulaştığında yükselen org ve synth sesleriyle dahada güzelleşiyor. nakaratın ardından şarkının biçimini bozan bir köprü girsede daha sonra toparlanıp "vertical" a bağlanıyor.

  -vertical uzun zamandır yaptıkları en özgün parçalardan biri. otoparkların çok sıcak olması üzerine zaten kim şarkı yazmış olabilirki? şarkının girişindeki davullar tıpkı bir micheal jackson şarkısı gibi pop ve rnb dolu sert ritimleriyle şarkının sonuna dek kesilmeden devam ediyor. ilginç sample'larla panda bearın güzel vokaline arkaplanda avey tare'in yumuşak dokunuşları eşlik ediyor. nakarata ulaştığında avey ve pandanın birleştiği yolda birlikte yürüyüşe devam ediyoruz. tanıdık elektronik seslerin bu şarkıda ön plana çıkmayıp daha arkaplanda kalması vokal ve davul samplelarının hissini artırmış diyebiliriz.

  -ve karışınızda hüsnü şenledirici ve anco düeti. evet ilk kez bir animal collective şarkısında üflemeli bir çalgıya tanık olduğumuz lying in the grass, başlangıcını panda bear'ın crosswords'ünden aşina olduğumuz noise seslerle yapıyor. panda bear'ın güzel girişinin ardından başlayan hafif jazzla harmanlanmış piano sesleri ve yükselen kicklerle şarkı haz verici bir hal alıyor. bu bölümün devamın ardından başarılı saksafon solosu ilginç bir şekilde şarkıya çok iyi uyum sağlıyor. gerçektende anconun experimental ruhunu albümde en çok hissetiren şarkı ve panda bear'ın sesine en çok yakışan şarkılardan biri. avey bu şarkıda aslında eşlik etsede pandanın ağırlığı oldukça hissediliyor ama ikisinin ses uyumu harika. şarkının köprü ve kapanış kısımlarında elektronik mixlemeler de geologistin ellerinden çıktığı aşikar. bu arada şarkıya destek olan john cale daha sonra anco ile canlı bir düet daha gerçekleştirdi. oldukça keyifli olan bu performans için tıklayınız. hd izle, çabuk izle, hemen izle, indirmeden izle...

  -sırada "lan noluyoruz?" diye tepki vereceğiniz bi şekilde başlayan bir şarkı var. the burglars. yine üflemeli çalgıların atari müzikleri gibi elektronik seslerle harmanlandığı ama bu kez avey tare'in öne çıktığı bir şarkı bu. şarkıda adeta nakarat yok başladığı anda giren vokaller gittikçe hızlanarak elektronik seslerle devam ederken iyice enerjisini yükseltip pandaya topu ortalıyor. pandanın mükkemel vokal oyunlarıyla şarkının son 40 saniyesindeki coşku adeta lion in coma'dan sonra en keyif verici anco anlarından biri.

  -albümün en hiperaktif şarkısı natural selection adeta super mario ya da megamen oynuyormuş gibi his veren ilginç bir yeni model anco parçası. albümün en kısa şarkılarından. yalnız bu bana pek iyi hisler vermedi. ne zaman dinlersem dinleyim bu şarkı bana hep yarıda başlamış hissi veriyor. yüksek kick basların hiç susmadığı şarkıda pandanın vokalleri öne çıkıyor. temponun bu kadar yoğun hissediliği bir anco şarkısı dinlememiştim. nakarat da aslında çok güzel. ama sanki bu bir anco şarkısı değil gibi. aslında bakarsanız 30 saniyelik ön dinlemelerde en çok ümitli olduğum şarkıydı ama bu şarkı bu albüme ait değilmiş gibi geliyor. bilemedim. bazen gerçekten bilemiyorum. zaten ne ara bittiğini anlamadan kiev'in fırından taze çıkmış ekmeklerinin tadına bakmaya başlıyoruz.

  -bagels in kiev'e echolarla başlayıp aniden adeta underground rap şarkısı edasıyla panda-avey collabıyla devam ediyor. buna eşlik eden masalsı synthler nakarattaki masalsı vokal efektleri stgstv hisleri uyandırmakta.

  -on delay bu albümün bence "my girls"ü. eğer single olarak yayınlanırsa büyük hit yapıcaktır diye düşünüyorum. şarkı girişini tıpkı my girls'deki yarı tempodaki panda vokalleri gibi yapıyor. devamında elektronik vuruşlarla mpp'deki taste ve guys eyes tarzı bindirme vokal değişimleri yer alırken güney amerika esintileri ve jazzy pianolarla harmanlanan şarkı yine sonuna dek avey ve panda yer değişimleriyle devam ediyor. kesinlikle çok eğlenceli ve özgün bir parça.

  -spilling guts albümün en kısa şarkısı. çok kısa ve net. etliye sütlüye karışmıyor abicim. tam bir panda şarkısı. hiç bir ancoluk iş yok he güzel mi güzel. efendi şarkı. bu arada şarkıya eşlik eden flüt sesleri verdiği his çok güzel.

  -summing the wrench sanki spilling guts'ın abisi gibi aynı şarkının büyümüş hali gibi bir his verdi. bu şarkıdada en çok dikkat ediceğiniz detaylardan biri boys latin efektinin yoğun olarak hissedilmesi. avey pandanın vokallerini tekrar ederek eşlik etmekte. fazlasıyla grim repear albümünden bir parçaymış hissi veren şarkı ikinci bölümde ancak bir anco şarkısına dönüşebiliyor. ben yinede sevdim.

  -geldik albümün en güzel şarkısına. golden gal. golden girls dizisinden alınan bir sample ile başlayan şarkının avey tare'in yazdığına eminim. tam onun hareketleri bunlar. panda izlemez golden girls falan. panda fargo izler true detective izler. he sitcom izlersede arrested development izler. hehe. neyse şarkıya dönücek olursak çok güzel başlıyor. avey tare tamamen hakim şarkıya. kesinlikle strawberry jamden beri avey tare'e bu denli yakışan çok fazla şarkı yapılmadı. şarkı iki bölümden oluşuyor. ikinci bölümde 60lar ruhunu bol bol hissetirecek "golden gals" koro sesleriyle avey düeti çok güzel olmuş. kapanışında bile buram buram 60lar var ya!

  -recycling albümün kapanış şarkısı olmayı hakeden uzun soluklu giriş ve çıkışlara sahip tek şarkı. gerçi buna rağmen uzun da bir şarkı değil. temposu düşük ancak hislerin yüksek olduğu bir kapanış şarkısı. yüksek derecede panda bear meets grim reaper hisleriyle dolu bir şarkı yine. come to your senses ve acid wash'a benzer ögelerle bezeli. elektronik hissinin yoğunluğu yüksek olması herkese göre değil. özellikle girişindeki ses!

  bu albüm kesinlikle bu sene içinde dinlediğim en güzel albüm. (gerçi daha senenin başındayız) evet ilk bakışta sanki animal collective değilde panda bear'ın albümü hissi versede derine indiğinizde tam bir saykodelik animal collective albümü hissini yakalıyorsunuz. albümün offical çıkışı 19 şubatda ama internetde ufak bir aramayla ulaşabiliyorsunuz. ama tabi albümüde alın yani destek olun babalara. ben ön sipariş verdiğim için gönül rahatlığıyla sızıntılardan faydalandım yani ona göre.
3 entry daha