şükela:  tümü | bugün
22 entry daha
 • üyesi olduğum ve olmaktan da keyif almadığım troll yuvası site.

  amatörler konusunda çok dost canlısıdırlar. doğrudur. çünkü karşınızdaki amatör ya da çaylaktır. ne derseniz deyin zaten tamam abi modundadır. bu her sitede zaten böyledir.
  ama iş profesyonel serileri eleştirmeye geldiğinde birden rengi değişiverir. sanki canon babalarının firmasıdır.

  şöyle ki;
  eskiden beri pek çok sitede fotoğraf eleştirmenliği yaptım dilim döndüğünce. (artık yapmıyorum, zira anlamıyorlar!)
  dijitalde nikon'dan canon'a geçince buraya da takılalım dedim ve üyesi oldum.

  benim takıldığım kulvar daha ziyade tam profesyonel gövdeler ve çekim teknikleri. aşağısıyla işim olmaz. işte ipleri geren kısımda buradan başladı. zira karşımdakilerin çoğu, bana göre, eğitim, ekipman yaş ve tecrübe gibi konularda yerine göre yetersiz kalıyordu. bunu savunduğum zamanda bozulup zeytinyağı gibi su üstüne çıkmaya çalışıyor, biribirlerine arka çıkıp ne alakası var diye karşı çıkmaya başlıyorlardı. moderator yalakalığını saymıyorum bile.

  zamanında bu şekilde güçlü bir kitleyi karşıma aldım (nikon d800'dü galiba konu) tecrübelerimi paylaşıyorum. forum biraz kızıştı tabi. en nihayetinde moderatorun teki çıktı ve üsluptan falan bahsetmeye başladı. bende yırtık dondan çıkar gibi zırt pırt çıkıp konuya karışma, burası forum ve ateş serbest dedim. hem moderator hem de yukarıda bahsettiğim yalaka tipler baktım zırvalamaya başladılar sinirlendim kapatın kardeşim üyeliğimi bitirin gitsin dedim... cart diye seslerini kestiler.

  olay bu işte. çocuk mu var sizin karşınızda? elinde donanım yok bilgi yok. aç google'den kağıt üzerinde yazan verileri ezberle çık karşıma. yok kardeşim öyle bir dünya. haddini bil. adam daha eline 1d mark ıv almamış bana mark ıv hakkında sallıyor. hadi oradan.!

  yukarıda bahsettiklerim sadece benim başıma gelmiş olabilir. katılır ya da katılmazsınız o ayrı. bağlayıcı bir niteliği yoktur. ama söylediğim gibi, daha eline 1d serisi bir makine almamış birinin sanki yıllardır bu aletlerle iç içe yaşamış gibi internet kahramanlığı yapması beni deli ediyor. ben o aletlere kavuşana kadar ne aşamalardan geçmişim. sana mı yediricem hakkımı.

  basit bir örnek vereyim. yıl 2008. millet daha model helikopter, havadan çekim, drone, 4 kanal-6 kanal gibi modelcilik tabirleri ile yeni yeni tanışırken, günümüz autopilot sistemli çocuk oyuncağı drone'ları doğru düzgün piyasada bulunmazken, ben model pilotu uzman çavuş arkadaşımla beraber t-rex 500 helinin burnuna nokia n86 telefonumu çift taraflı bantla tutturup terörle mücadelede kullanılması konusunda havadan örnek çekimler yapıp bölge komutanımıza teklif ve öneriler sunuyordum. gimbal alamadığımız için görüntülerde kabul edilebilir oranda vibrasyon vardı ve kara düzen çekim yapıyorduk. ancak o zamanki imkansızlıklara göre sonuçlar cesaret verici idi. sırf milli servetimiz israil yapımı heron'lara gitmesin diye. düşünün. para yok pul yok. ama amaçlar var, projeler var. hobiler zevkler var ortak. havacılık ve fotoğrafçılık. sahada ve icraattayız. daha ne olsun?

  evet, ben bu işin alaylısıyım kardeşim. bunuda bağıra bağıra söylerim her fırsatta. kendimide gayet güzel yetiştirdim, eğittim. hem de tek başıma. öyle bir takım ünlüler gibi paramızla fotoğrafçı olmadık biz. mekteplileride cebimden çıkartırım. çıkartıyorumda. çünkü okul teoriden başka bir şey vermez. yetenek olacak. sonrası saha çalışması yani icraattır.

  gidin üye olun. bir şey kaybetmez kazanırsınız. ama türknikon bana daha seviyeli geliyor. en azından yeni çıkan amiral gemi 1dx mark ıı'yi nikon d5 ile kıyasladım diye hemen aaa mertciğim bak canon kötüymüş kimseler beğenmemiş, hadi nikon'a geçelim zart zurt diye atlayıp admin yalakalığı yapmıyorlar.

  ulan bizde bir şey biliyoruz ki konuşuyoruz.!
  örneğin, 1dc- 1dx'i översiniz ama 5dmark ııı ile çekim yaparsınız. sensörlerini kendi yapıyor diye canon'u över, sony'e yaptırıyor diye nikon'a taş atarsınız, ama cmos sensörün üzerine gidip geliştiren canon'un, bu kadar yatırımına rağmen hâlâ sony üretimi sensörlere rakip aynı başarımda sensöre sahip bir canon modeli niye çıkartılamıyor diye sormazsınız. neden dokunmatik ekran nikon d5'teki gibi tam ve fonksiyonel değil, neden tuş aydınlatması yok, neden dahili wi-fi konulamıyor ya da neden illâ hep bir şeyler eksik bırakılıyor yıl olmuş 2016 bu ne biçim amiral gemi diye tartışmazsınız. çünkü sizin aklınız fikriniz saniyedeki çekim sayısındadır. o daha önemli ya doğru. milletin cayır cayır dslr killer lakaplı sony a7 sıı almak için dslr'leri elinden çıkartmaya çalıştığı günümüzde 1dx mark ıı'nin video başarımından bahsedersiniz. ama halen daha 5d mark ıı ile tırmalarsınız. zaten arri, red ve blackmagic gibi profesyonel kamera üreticileride 1dx mark ıı çıkınca ne bok yicez lan biz diye düşünüp duruyordu. piyangodan para çıksa falan hemen gider alırım bir tane diye yazarsınız ama arkasından zart diye bir üst amiral gemi gelince ne yapacaksınız bahsetmezsiniz.

  scott kelby'de düne kadar nikon diyordu. ne oldu? bi çark etti canon'a, cart canon ağam paşam demeye başladı. yani herkes işine geldiği gibi konuşuyor.
  konuyu gene isyana bağladım ya neyse. bakın takılın işte ara ara.