şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
12464 entry daha
 • anne sütünün içeriğinin, bebeğin hastalandığı dönemde kendi kendine değişmesi.

  ''ee ne alaka?'' demeyin hemen. bu ne anlama geliyor biraz onu açıklayayım. 2013 yılında, ''clinical and translational immunology'' adlı bir çalışmayla, bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda anne sütünün içeriğinin değiştiğini, annenin meme uçlarında bulunan reseptörlerle bebeğin tüküründeki virüs ve bakteri gibi patojenlerin taramasının yapıldığını ve bebeğin ihtiyacı olan antikorların süte çarçabuk dahil edilerek bebeğe aktarıldığını kanıtlayan testler yapılmış.

  mallory smothers adlı iki çocuk annesi bir kadının 14 şubat'ta facebook'ta paylaştığı bir fotoğrafta da olay şöyle gelişiyor: 11 şubat perşembe günü çocuğunun öksürüp hapşırdığını, ateşinin olduğunu -dolayısıla grip olduğunu- farkeden anne, o gece sütünü pompalayıp ('sağıp' mı demeliydim bilemedim) yatıyor, ertesi akşam da (her zaman yaptığı gibi) alıyor sütünü. fakat 12 şubat'ta gelen sütün hem daha çok geldiğini, hem de normalden daha yoğun olduğunu farkeden anne bu iki sütü yanyana koyup fotoğraflıyor. aradaki fark gözle görülecek düzeyde.

  insan bedeninin ve tabii ki 'anneliğin' akıl almaz olduğunu biliyordum ama bu şaşırtıcı oldu benim için.

  kısa zamanda yetmiş bin'den fazla kişi tarafından paylaşılan bu ''durum güncellemesi'' burada

  besyaprakliyonca'dan gelen edit: ''anne sütü çocuğa göre kendini sürekli günceller. sadece hastalıkta da değil. yaşına göre de günceller. prematüre bebeklerin sütleri onlara göredir. bunun araştırmasını yapmıştım, misal çocuğun içtiği süt miktarı mı arttı? vücut 2-3 gün içinde miktarı ona göre ayarlıyor.''
22641 entry daha