şükela:  tümü | bugün
 • yumurta kabuğu zarının hidrolizi sonucue lde edilen, eklem ve kıkırdak sağlığı için kullanılan gıda takviyesi.
  (bkz: ukte)

  bunun üzerine daha önce yapılmış çalışmalar var en son
  geçtiğimiz günlerde ınternational journal of clinical medicine da yayınlanan bir klinik çalışmaya göre osteoartiritli hastalarda ağrıyı hızlı bir şekilde azalttığı da gösterilmiş.
  http://www.lifesciencesindex.com/…id-pain-reduction

  keşfedilme hikayesi ise şöyle imiş bu kısım web sayfasından alıntıdır;
  amerika`nın en büyük likit yumurta üreticisi, kabuklarını, kalsiyum olarak satabilmek amacıyla zarı kabuktan ayıran bir yöntem geliştirir. işlem sonrasında geriye sadece yumurta kabuğunun içindeki zar kalmaktadır. şirket çalışanlarından birisi bu artık zarları artritli yarış atlarının yemine katmak üzere civardaki haralara satmaktadır. atların yemine katılan yumurta kabuğu zarların yürürken aksaklık çeken atlara iyi geldiğini, hayvanların yürüme ve koşma fonksiyolarının düzeldiğini şirket sahibine anlatır.
  bu bilgiyi şaşkınlıkla karşılayan şirket sahibi evindeki 12 yaşındaki köpeğe denemek üzere yumurta kabuğu zarlarından bir miktarını evdeki köpek mamasına katılan zarların etkisiyle bir hafta içerisinde hareketlenmeye ve koşmaya başlayınca üretici hemen bölgesindeki üniversiteyle bir araştırma yapmak üzere temasa geçer. böylece nem artro`nun klinik çalışmalarını ilk adımı atılmış olur...
3 entry daha