şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
 • bu #57309419 entry'de 50 maddelik kedi bakma rehberimiz vardı. bu rehberden sonra kedi sahibi olan arkadaşlarımız oldu. kedisi ile ilgili soru soran arkadaşlar, bazı unutulanları hatırlatanlar oldu.

  aklıma gelenleri yazmaya devam edeyim.

  başlıyoruz kedicikler.

  51- çok gerekmedikçe kediler yıkanmaz. yalayarak zaten kendilerini temizliyorlar. yıkanacak olan yetişkin kediyse kesin yersin tırmığı. bulaşma.

  ilk entryde kedileri banyodan çıkmadan kurutun demiştim, bu kesinlikle bazı arkadaşların anladığı gibi saç kurutma makinesiyle kurutmak değil. asla saç kuruta makinesini kediye tutma, bir havluyla sarıp kurula.

  sonra o kendini yalayarak tüylerini düzeltir. şampuanı gözüne kaçırma, tüylerinden şampuanı iyice arıttığından emin ol, zararlı madde yalamasın.

  bebek şampuanı kullanabilirsin yıkarken. ama uzun tüylü kedilerde kullanılması gereken tarak, şampuan türü vs de cinse göre değişebiliyor.

  52- kediler sese karşı çok duyarlı. çok da tırsak bu şahsiyetler. elektrik süpürgesinden, saç kurutma makinesinden falan fena halde tırsıyor, rahatsız oluyorlar. bu makineler ortaya çıkınca ortadan kaybolurlar, sorun yok.

  53- cins kedilerin her bir cinsi farklı ilgi istiyor.

  mesela iran kedileri, chinchilla gibi uzun tüylü kediler sürekli bakım ister. bu çocukları düzenli taramak gerekir tüylerinin topaklanmaması için.

  bu türlerin genelde gözleri de akar. gözden aşağıya giden akıntı ıslak mendil yardımıyla hafifçe silinir. bastırma çocuğun gözüne, acıtma. hassas ol.

  54- bazı türlerde bazı hastalıklar daha sık görünüyor. cins kedi sahibi olacaksan mutlaka bir veterinerle görüşmelisin.

  55- neden cins kedi sahibi olmak istiyorsun? mesela biz de senin slav ırkı mensubu olmanı istiyoruz, satın almaya da hazırız ama gerçekler ve hayaller arasındaki acı farkı yaşıyoruz.

  gerçek bir hayvan sever, kedi sever, hayvanı cinsi için değil, tamamen varlığı sebebiyle sever.

  cinsi için hayvan seviyor, bir de utanmadan ona sahip olmaktan gurur duyuyorsan sen hayvan sever değil, oyuncak sever şımarık bi insanımsısın. kabullen bunu.

  biraz araştır o cins hayvanlar pet shoplarda ne acılar çekiyor. sırf satılmak için dişiler nasıl da hayvanca habire doğurtuluyor. satılamayanların sonları ne oluyor.

  azıcık insan ol araştır.

  kimseye hediye almaya da kalkma. hayvanlar hediyelik eşya değildir. hediye hayvanların yüzde 90'ı sokağa atılıyor ya da barınağa veriliyor.

  56- uzun tüylü türleri traş ettirebilirsin. evdeki traş makineleriyle traş etmeye kalkma sakın. kedilerin tüy yapısı farklıdır. veterinere götürmen en iyisi.

  makasla kesmek gibi bir geri zekalılık da yapmaya kalkma. manyak mısın sen ya bi de aklından geçiriyorsun? yok olmaz. hayvanı yaralarsın.

  zaten çoooook büyük problem değilse bırak tüylü kalsın.

  57- traş edilen kedilerin kafasına ve kuyruğuna dokundurtma. psikolojileri bozulur.

  58- bazı cinsler karakter olarak farklı özellikler gösterebiliyor. mesela iran kedileri çok duygusal, siyam kedileri agresif, van kedileri titiz olabiliyor.

  59- kedi bakımı ilk yıl aşıları nedeniyle masraflı. kısırlaştırma ameliyatı var sonra. sonraki sonra uzun yıllar hastalık olmazsa masrafı 2016 mart'ına göre max. 50-60 tl olur.

  hastalık olursa veteriner masrafları astronomik yükselebiliyor. buna hazırlıklı olmalısın.

  60- 10 yaş itibariyle sağlıklı kedileri bile her yıl check-up'a sokmakta fayda var. check-up fiyatları 250-400 tl arasında değişiyor. (2016 mart, istanbul fiyatları)

  üniversite hastanelerinde daha uygun fiyatlar bulabilirsin. özel veterinerler arasında fiyatlar semte göre de fark ediyor.

  61- kedilerdeki en ağır hastalıklardan biri kedi aids'i olarak bilinen fiv. fiv asla ve asla insanlara bulaşmayan bir hastalık. ancak kediler arasında ve anneden-babadan yavrulara geçiş olur.

  (bkz: fiv)

  62- yaş ilerledikçe böbrek, apandisit, şeker gibi hastalıklar görülebiliyor. erken teşhis hayatını uzatıyor.

  şeker en kötüsü. apandisit de kötü. bunlara göre böbrek rahatsızlıklarını daha hafif sayıyorlar.

  63- kedinin aşırı-ani kilo vermesi durumunda mutlaka veterinere götür. bir hastalık belirtisi olabilir.

  64- kedilerin de dişleri çürüyor. çürükler nedeniyle de kilo verme görülebilir.

  eğer dişi çürürse yapılacaklar: kafa dengi bir diş hekimi buluyorsun. kedi sever cinsten. ufaklığın dişine dolgu yapması için ikna ediyorsun. sonra veterineri kafalıyorsun. ufaklığın bayıltma işlemini yapıyor. o uyurken sen bir anne-baba olarak ağzını açıyorsun, dişçi kardeşimiz işini yapıyor. ufaklığımız uyandıktan sonra mis gibi çürükten temizlenmiş, dolgusu yapılmış bir dişe sahip oluyor.*

  65- kediler dört ayaklarının üzerine düşer evet ama onlar da sakatlanır. her zaman bu önerme doğru olmayabiliyor.

  66- üst katlarda oturuyorsan pencerelere mutlaka sineklik takmalısın. koçtaş'ta satılan basit yapıştırmalık sineklikler değil. pimapen'in pencereye geçirilen sinekliklerinden. bunların parçalanması zordur.

  67- balkona korumalık yapmalısın. ama sıpanın dışarıyı da görebileceği bir korumalık olmalı, yoksa aşağıya bakıcam diye uçan kedi olabilir.

  balkondan düşme maceraları çok olabiliyor aklında olsun, ve kediler de düşünce bir yerlerini kırabiliyorlar.

  68- genelde bu kedi denen canlı türü, pencerelere, balkonlara pek meraklı olur. üç nedeni var, temiz hava almak, kuşlarla fantezi yapmak, bi de kedinin başına ne gelirse meraktan işte.

  69- zemine yakın ya da bahçeli bir evin varsa dışarıya bırakabilirsin gezip gelsin.

  ama çok pis boğaz olanları var bunların. kedi gibi al karşına konuş, sokakta bulduğu şeyleri yememesi gerektiğini anlat.

  sokakta gezerse hastalık bulaşır mı diye korkma. aşılarını yaptrıyorsan bulaşma ihtimali düşük. zaten o kendini de temizliyor.

  70- kedini de çocuk eğitir gibi eğitmelisin. mesela çocuğa nasıl adını öğretiyorsun, kedine de öğretmelisin.

  sokağa bırakacaksan özellikle senin ona hitap ettiğin isme alışmış olmasına dikkat et. seslendiğinde anlıyor mu adı olduğunu mesela? ola ki kaybolursa onu ismiyle arayacaksın sonuçta, adını bilmeli.

  71- velev ki kaybolursa, evi bulmasını istersen, senin kıyafetlerinin, evin kokusunun olduğu bezleri vs çevreye asarsan, bir rivayete göre kokusunu alıp evi buluyorlarmış.

  72- ilk sokak denemesinde şöyle bir gözlem yapabilirsin dışarı çıkınca ne yapıyor bi bak. ama genelde gezip eve gelir. hazır mama, yumuşak yatak, minnok bi köle falan sen olsan geri dönmez misin? o da döner, evin yolunu unutmasın yeter.

  73- kedi tasmasıyla kedi gezdirenler de var. ama kediler doğası gereği özgürlük düşkünü hayvanlar, bir çoğu bundan hoşlanmayabilir, ama alışadabilir.

  74- pire tedavisini yapmazsan (ilk entryde var bilgi) en çok kedilerin boyunlarına takılan tasmanın altında pire birikir.

  75- bazı kediler tasmaya reaksiyon vermiyor. ama bazıları hiç hoşlanmayabilir. tasmayı çıkarmak için kendini boğmaya kalkanı mı, derisini yüzeni mi, tüylerini yolanı mı, psikopata saranı mı ararsın. sevmiyorsa dikkat et kendine zarar vermesin.

  zarar veriyorsa çok zorlama, bırak özgür olsun. evlat işte napıcan, çekicen mecbuuurrrr.

  76- dışarıda gezecekse mutlaka eve girdiğinden emin ol. sokakta bırakıp gitme. döndüğünde hala gelmemiş olursa çok panikleyeceksin çünkü.

  77- yıllarca evde yaşamış kedi sokaktan korkar, dikkat et çok savunmasızdır. sokağın tehlikelerini bilmiyor minnok.

  78- ev kedileri, sokak kedilerinden farklı olur. her konuda. sokak kedisini alıp eve koysan o da zamanla değişir.

  mesela, ev kedilerinin avcılık yetenekleri sokaktakilere göre körelmiştir.

  sıcak-soğuk dengesi daha farklıdır. sokak kedisi soğuğa daha dayanıklıdır. ev kedisi sıcağa alışkın olduğu için daha çabuk hasta olur.

  tehlikelere karşı daha açıktır. hiç sokak görmeyenler, mesela karşıdan karşıya geçmeyi bile bilmez. insanlardan, arabalardan kaçması gerektiğini bilemez.

  78- kedi dünyasında da hiyerarşi vardır. eve ilk gelen evin ilk sahibidir. diğerlerinden üstündür. sonra her gelen bir sonrakinden daha üstündür.

  (resmen askeriye mantalitesi aq, sonra biz özgür kedileriz, bize hükmedemezsin, bık bık bık. he canım he.)

  79- iki yavru kediyi aynı anda almak daha iyidir. genelde büyüdüklerinde sonradan gelen kediyi kabullenmekte zorlanıyorlar.

  ev her an texas'a dönebilir demedi deme.

  80- yetişkin kedin varsa, çok küçük yavru kedi almayı düşünme bile. büyük olan ufaklığı çiğ çiğ yer de kemiğini bile bulamazsın.

  ne yapan fayda etmeyebilir. yetişkin kedili eve an az 7-8 aylık yavru kedi almak tehlikeyi bir derece azaltabilir. yavrunun tırnaklarını da kesme, ki kendini koruyabilsin. büyük olanın tırnağını kes ama, ufaklığın gözünü oymasın kıskançlıktan.

  81- bir iddiaya göre hatun ve erkek kedi birlikte, -hemcinsiyle olmasından- daha iyi anlaşabiliyor. ama her zaman bu böyle olmuyor. bazı kediler, direkt "başka kedi" olgusundan pek haz etmeyebiliyor.

  evde var, çeken bilir kardeş.

  82- kedi denen canlının özellikle hatunları daha duygusal ve duygusal zekaları daha gelişmiş oluyor. bu da al sana bol bol trip, küsme, ama sen beni artık sevmiyorrr modu demek.

  ciddi ciddi alınıp surat asabiliyorlar. trip atabiliyorlar. kıskanabiliyorlar. seviyor lan işte seni, anlasana.

  83- kedi olan evde (aslında köpek olan evde de) ev eşyaları zırt pırt değiştirilmez. mümkün olduğunca uzun kullanılır.

  nasıl olsa yeni gelecek olanların da kaderi tırmığı yemek.

  85- evde süs ağacı, saksı vs pek bulundurulamaz. saksı dibinin bir anda kedi tuvaletine döndüğünü görebilirsin.

  o iyi ihtimaldi, kötü ihtimal ninja kedi olmaya çalışırken saksıyı devirebilir. çok şapşik bunlar vallaha.

  86- kediyle birlikte evde, balık, kuş, kaplumbağa beslemeye kalkmasan iyi olur. malum, akşam yemeği için mutfağa girip balık kızartma, kaplumbağa yahnisi, portakallı kuş yahnisi falan yapmak isteyebilir.

  olmadı kafeslerini devirebilir. sonuçta kediler avcı hayvanlar.

  illa besleyeceğim diyorsan, kafesleri ulaşamayacağı yükseklikte tut.

  87- kediler patilerini bastırarak garip bir masaj yapma hareketi yaparlar. genelde üzerindeki giysiyi vs ısırarak yapar.

  bu annelerini özledikleri anlamına gelir. annelerinin sütünü emerken memeyi damaklarının arasına alır, elleriyle memeye bastırırlar süt gelsin diye.

  anne sütünden erken ayrılan bebişler çok yapar bu hareketi.

  88- kedişler 50 günlükken sütten kesilir.

  bu zamandan sonra anneden ayrılıp sahiplenilebilirler.

  89- kedilere sütün zararlı olup olmadığı bir tartışma konusudur. sindirim sistemlerine zararlı olduğu iddia edilir. nedeni ise laktoz hassasiyetidir.

  şimdi, insanlarda da laktoz hassasiyeti olabiliyor, o zaman insanlar da süt içmemeli. ama laktoz hassasiyetinin temelini sindirim güçlüğü oluşturduğu için, laktozu parçalanmamış süt insana da zararlı.

  insanlarda nasıl ki metabolizma yavaşlayınca laktoz hassasiyeti artar, kedilerde de öyle. hem kendi hem kendinin sağlığı için laktozsuz süt tüketmelisin. çok da süt verme zaten zararları da var.

  90- yine destan yazdık galiba gece gece. ve sen yine sabırla bunu baştan sona okuduysan yeşillendir tebrik edicem. ama ilk partiyle arka arkaya hepsini okuyan garibansan, şimdi gözlerin çıkmış olmalı, yeşillendir alnından öpücem.

  yazım hatası varsa affola minnok kedisever.

  edit: küçük bir iki ek & imla.
16 entry daha

hesabın var mı? giriş yap