şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • zirai ürün ve organik gıda üretimi konularında kentsel tarım ile birlikte gelecek yıllarda daha çok tartışılacak ve önemi daha da artacak tarımsal üretim yöntemidir.

    artan dünya nüfusu, yükselen şehirleşme eğilimi ve çeşitli etkenler neticesinde kullanılabilir tarım alanlarının gün geçtikçe daha da küçülmesi, dikey tarım olarak adlandırılabilecek intansif yetiştirme metotlarını bir alternatif olarak insanlara daha çok dayatacaktır. dünyada beslenmesi gereken boğaz sayısı her geçen gün daha da artıyor, ekonomik şartlar insanları şehirleşmeye zorluyor ve bunun yanı sıra tarım arazileri üzerinden sağlıklı organik gıda elde etme noktasında açığa çıkan handikaplar her geçen gün daha da büyüyor. küresel ısınmanın etkileri bir dehşet senaryosu biçiminde kendini göstermeye başlarsa, söz konusu durum geniş çaplı kuraklıklar ve anormal iklim olayları altında kullanılabilir tarım arazilerini daha çok zarara uğratacak ve yetiştiricilik açısından tarım alanlarının daha da küçülmesine yol açacaktır.

    peki doyurulacak insan sayısı gün geçtikçe artarken, tarım üretiminin sürekli küçülme eğiliminde olması karşısında insanlar ne yiyip içecek? işte kentsel tarım ve dikey tarım yöntemleri de bu noktada ortaya atılmış üretim tarzları olmakla birlikte, artan bir ivmeyle şehirleşme ve metropolleşme eğilimi gösteren toplumlara daha da kötüleşmesi muhtemel şartlar dolayısıyla bir alternatif sunarak, kötü koşulları bir nebze tolere etme imkanı sağlıyor.

    insanoğlunun ve tarım üretiminin yaşadığı zorluklar daha fazla kötüleşmeye başlarsa insanlar gerek profesyonel tarım üretimi, gerekse de bireysel yetiştiricilik anlamında dikey tarım gibi kavramlara daha çok yöneleceklerdir. sonuç olarak gelecek yıllarda dünya genelinde ismini daha çok duyacağımız yetiştiricilik yöntemidir.
14 entry daha