şükela:  tümü | bugün
112 entry daha
 • davasına saygı duymadığım adam. 80 öncesi ülkeyi darbeye götüren sansasyonel bütün eylemlerde parmağı var...

  geçenlerde uğur mumcu'nun papa mafya ağca isimli kitabına denk geldim. merak edip araştırmaya başladım ve inanılmaz şeylerle karşılaştım. notlar halinde paylaşmaya çalışayım...

  - henüz 22 yaşında bahçelievler'de 7 öğrenciyi resmen öldürtmüştür. hatta ikisinin bizzat kendisi kafasına sıkmıştır. (ben 22 yaşımda mal gibiydim amk)

  - her ne kadar mehmet ali ağca ısrarla "abdullah çatlı bu işte yok" dese de papa suikastinin baş aktörü olduğunu düşünüyorum. en azından lojistik destek açısından. aynı zamanda ağca olaydaki ikinci tetikçinin kankası oral çelik olduğunu söylediğinde asıl olaylar başlar.

  - suikastten sonra italyan savcılardan martella, çatlı'nın arkadaşı yalçın özbey ile almanya'da temasa geçer ve kısaca ona " ağca'nın bu suikastı sovyetler adına bulgarlarla birlikte işlediği yönünde tanıklık yaparsan sana deli para veririrz." der. yalçın özbey de kabul eder ve mahkemeye çıkarılır.

  diğer savcılardan biri de o sıralarda fransa'da cezaevinde olan çatlı ile temasa geçer ve ona da "gel tanıklık yap, seni yargılamayacağız" diyerek ikna eder ve çatlı mahkemeye çıkarılır.

  - kameraların önünde çatlı mahkemeye getirtilir ve ağca sağına, özbey de soluna oturtulur, yüzleşme gerçekleştirilir. çatlı'yı gören ağca ve özbey adeta mahvolmuş gibi olurlar. bi titremedikleri kalır. özellikle özbey ağzını bile açamaz ve daha önce verdiği ifadeleri reddetmek zorunda kalır.

  - ve çatlı kameraların önünde ikisini de bakışlarıyla konuşmalarıyla tehdit eder. oral çelik'in olay esnasında kendi yanında olduğuna, özbey'in para karşılığı böyle bir ifade verdiğine mahkemeyi resmen ikna eder ve mahkeme oral çelik dosyasını kapatır. daha sonra kızına yazdığı mektupta büyük ihtimal bu olaya ve asala operasyonlarına atfen "avrupa'yı hoplattım" diyecektir. isteyenler youtube'dan görünütüleri izleyebilir. adam resmem mahkeme huzurunda adamlarına racon kesmiş.

  - işin acı yanı bu olay 1985'te cumhuriyet gazetesine "büyük reis çatlı" başlığıyla haber olur ama uğur mumcu dışında kimsenin dikkatini çekmez.

  - bu adam 80 ile 90 arasında resmen bütün istihbarat servisleri tarafından korunmuştur. hatta isviçre polisi bunları yakaladığında çok ilginç bir şey olur. interpol tarafından aranan adama sahte kimlik, pasaport verip, ceplerine harçlık koyup yollar.

  - susurluk komisyonunda ortaya çıkan "çatlı 80 öncesinde de kullanıldı" ifadesinden sonra olay araştırılıyor.

  bana kalırsa asker-mit ve kontrgerilla tarafından kendisine talimatlar verilmiş, esrarengiz yüzbaşı mehmet ali çeviker tarafından silah/bomba vs desteklenmiş ve darbeye giden süreçte ne kadar sansasyonel eylem varsa hepsini planlamıştır.

  bu konuyla ilgili saint pierre'nin kurtları kitabı, uğur mumcu'nun papa mafya ağca ve soner yalçın'ın kitapları okunabilir...

  tükiye tarihinde böylesine bir katilin avrupa'da ve türkiye'de böylesine korunması içimi acıtıyor. o zamanlar gerçekten bambaşkaymış...

  belki şimdi olaylar daha farklı ama aynı mantıkla hala devam ettiğine inanıyorum...

  türkiye yakın tarihinin en acı olaylarından ve en kilit adamlarından biri bence...
405 entry daha