şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
 • alevi olmayan insanların konu hakkında yaptığı söylemler, ifadeler ve geçmişten gelen baskı ve eritme politikası aleviliği bu güne kadar getirmiştir. bir ülkenin başbakanı çıkıp alevilik nedir tanımıyorum derse, ortaya atılan her söz alevilerin üstüne kalır. nedir bunlar; mum söndürürüz, gizli kapaklı işler çeviririz, ensest ilişki yaşarız, çalarız - çırparız, alevi olduğumuz için bazı yobazlar tarafından mutfağın bereketi kaçar diye eve bile alınmayız. böyle kötü, kültürsüz, katli vacip ve uğursuz insanlarız biz.

  alevi dediğin atasını, dedesini bilir, soyunu tanır, şeceresi tutulur. büyüklere karşı saygıda kusur etmez. namazını da kılar, orucunu da tutar. halka namazı kılıyoruz hadi taşlayın bizi. peki peygamber efendimiz kılmamış mı? hazreti ali'yi gönül gözümüzle sevmişiz ve soyundan gelenlere rehberimiz olun demişiz. peygamber efendimiz bunun aksini mi iddia etmiş? ehli beytim dediği ve abasının altına aldığı kişiler kızı, damadı ve torunları değil midir? kandırıldık mı biz yüzlerce yıldır. camiye gitmiyoruz öyle mi, peygamberin oğlu gibi sevdiği insan camide namaz kılarken politik oyunlara ve çıkar çatışmalarına uymadığı için alnından hançerlenmedi mi? kabeye dönmüyor muyuz, kabe alevilerin kalbindedir. allah'a yakın olmak için yüzümüzü bir tarafa dönmemize gerek yok ki, o her zaman yanımızda. namaz evde de kılınır efendiler.

  bizde sevgi önemlidir. kuru bir kaya parçası da sevilir yaşayan her canlı da. çünkü hepsi allah'ın suretini taşır. bunlar için mi kötüleniyoruz. bunlar için mi sürekli olarak zan altında kalıyoruz.
  semah yapan bir alevinin el hareketlerini hiç izlediniz mi? önce kalbine kor sonra da elini açar, kalpten gelen sevgisini dağıtır. gerçek bir alevi asla din- mezhep ayırımı yapmaz. gerçek bir alevi hiçbir zaman yaptıklarını ön plana çıkartmaz. gerçek bir alevi hiçbir zaman bilmeden konuşmaz ve yorum yapmaz. her zaman eline diline beline sahip olur ve bu düsturunu ömrü boyunca unutmaz.

  zaruri not:
  namaz uzerine ; isteyen kilar istemeyen kilmaz sorun nedir anlamis degilim.
1112 entry daha