şükela:  tümü | bugün
838 entry daha
 • filmin imdb sayfasından birkaç trivia

  film başlarken, klasik telif hakları uyarısından sonra ekranda çok kısa bir süreliğine bu uyarı beliriyor.

  bir fight club üyesinin papazı ıslattığı bi sahne vardı hatırlarsanız. o sahnede kamera hafif oynuyor çünkü sahneyi çeken kameraman kendini gülmekten alamamış.

  yönetmen david fincher filmdeki her sahnede bir starbucks bardağı kullanmış.

  tyler durden, filmde asıl karakter olarak karşımıza çıkmadan önce çeşitli sahnelerde tam 4 kez görümüş.

  anlatıcının ''bridgeworth suites'' isimli bi otelde kaldığı sahnede tv'de dönen bi otel reklamı var. otel çalışanları ellerini açıp müşterilere ''hoşgeldiniz'' diyor. o sahnede bir otel çalışanı olarak brad pitt'i yani tyler'ı görebiliyoruz.

  filmde anlatıcının gördüğü bir rüya vardı. marla singer tam anlatıcıyı öpecekken ağzından soluk buharı çıkıyordu. o sahnedeki soluk buharı leonardo dicaprio'nun titanic'teki sahnesinden kırpılan bir soluk buharıymış.

  film çekimlerine başlanmadan önce başroller edward norton ve brad pitt, sabun yapımı ve boks kursuna gitmişler.

  brad pitt, ailesinin fight club'ı izlemesini hiç istememiş fakat ailesi ısrarla izlemek isteyince brad pitt onlara bu sahneyi göstermiş ve ailesi de bu sahneyi gördükten sonra filmi izlemekten vazgeçmiş.

  brad pitt, tyler durden rolü için dişçiye gidip ön dişlerini biraz oydurmuş.

  edward norton tuvaletini yaptığı sahnede gerçekten de çıplakmış.

  marla singer'ın telefon numarası memento filmindeki teddy'nin numarasıyla aynıymış.

  bu sahnede normalde edward norton'un brad pitt'e sahte bi yumruk atması gerekiyormuş ancak yönetmen david fincher son anda fikrini değiştirmiş ve edward'dan sert bi yumruk atmasını istemiş. bunun üzerine edward, brad pitt'e cidden sert bi yumruk atmış ve brad pitt baya bi acı çekmiş. hatta dikkatli bakıldığında edward'ın brad pitt'e güldüğü görünebiliyor.

  filmin afişinde kullanılan yazının fontunun ismi: ''fight this''

  golf sahnesinde brad pitt ve edward norton gerçekten de sarhoşmuş.

  bu meşhur sahneyi hepiniz hatırlarsınız. normalde bu sahnenin repliği ''senden kürtaj olmak istiyorum'' olacakmış fakat fox 2000'in yapımcısı laura ziskin bu repliği biraz sert bulmuş ve değişmesini istemiş. bunun üzerine yönetmen david fincher da kendisine ''bu repliği tek bir şartla değiştiririm; yerine koyacağımız replik ne olursa olsun değiştirmeyeceksiniz'' demiş ve yeni replik olan ''ilkokuldan beri böyle sikilmemiştim''i kendisine sunmuş. yeni repliği bir öncekinden daha sert bulan laura, yaptıkları anlaşma gereği buna bir şey diyememiş ve sahnenin repliği bu şekilde kalmış.

  son olarak da filmin son sahnesinde çok kısa bir süreliğine ekranda bir penis beliriyor.
526 entry daha
hesabın var mı? giriş yap