şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
12660 entry daha
 • birçok filmde klasiktir, insanlar ormanda yürürler ve bir süre sonra hep aynı yerlerden geçtiklerini, sürekli aynı yerde daire çizdiklerini farkederler. yakın zamana kadar sadece filmlere heyecan katması için uydurulan birşey sanırdım ama doğruymuş.

  bu konuda birçok araştırma yapılmış deneklerden düz bir şekilde gözü bağlı veya açık yürümesi, yüzmesi veya araba sürmesi istenmiş fakat denekler her seferinde daireler çizerek hareket etmişler. bu konu hakkında güzel bir video

  bunun sebebine gelirsek tam olarak kesin olmasada 2011 de yapılan bir araştırmaya göre vestibüler sistemdeki bozukluklar sebebiyle meydana gelebilirmiş. bir diğer varsayım ise insanların bir bacağının veya yönünün daha baskın olmasıymış ama bu yapılan araştırmlarda çürütülüyor.

  ormanda yürürken kaybolmamak ve düz yürümek için en kolay yöntem ise ağacın yosun tutan tarafı kuzeyi göstereceği için sık aralıklarla yönümüzü ağaçlar sayesinde kontrol etmektir.

  edit 2: @brother of karamazov'a gore karınca yuvalarının güneyi göstermesi daha doğru ve garanti bir yöntemmiş.

  yönümüzü bulamaz isek #59068794 nolu entryde yapmamız gerekenler hakkında birkaç bilgi mevcut.

  ayrıntıl bilgi:
  http://www.dailymail.co.uk/…walk-straight-line.html
  http://sciencenetlinks.com/…tes/walking-in-circles/
  http://www.livescience.com/…umans-walk-circles.html

  edit: @jfc'nin söylediğine göre bu sebeple osmanlı'da ulaklar bir sağlak ve bir solak olan iki kişilik ekiplerden oluşurmuş.
22713 entry daha