şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • orta halli bir ailenin oğlu olan paul signac, 1 kasım 1863 tarihinde, paris’te doğdu. babasının bir kürkçü dükkanı vardı ve pigalle yakınlarında frochot avenü’de oturmaktaydılar. çocukluğu, montmartre’da geçti.

  sanatla ilgili düşünce ve eğilimleri, kendi kuşağının gençlerini kapsayan natüralist bir çizgide gelişti. bu yüzden tutku ve sevgisi empresyonistlere yöneldi. 1883 yılında, «prix de rome» bin’in atölyesine devam etmesine rağmen, asıl öğrenimim, monet ve arkadaşlarının eserleriyle yaptı.

  1884'te «bağımsız sanatkarlar» grubunun sergisine katıldı ve burada seurat ile tanıştı. giderek iki arkadaşın, yeni bir renk tekniği uygulaması ile ilgili çalışmalarına pissarro da katılarak, onlarla 1886'da, empresyonistlerin son sergisini açtı.

  signac, daha sonraları, sembolist gruplarla bilhassa tenkitçi fénéon ile bağlantı kurmaya başladı, bilimci charles henry’nin teorileriyle ilgilendi. «le cri du penple», «art en critique», la cravache» gibi bazı gazetelere eleştiriler yazdı. 1882 – 90 yılları arasında da resimde en başarılı eserlerini verdi.

  ne seurat‘nin genç yaşta ölümü (1891), ne de pissarro‘nun inançsızlığı, signac’ı bölücü (divizyonist) doktrine duyduğu sevgiden ayıramadı. «neoempresyonizm» adını verdiği, akımın liderliğini eline aldı ve grubuna cross, luce, debois, pillet, angrand, van rysselberghe gibi isimleri topladı. 1899'da «delacroix’dan empresyonizme» adlı bir belge yayınladı. resmin yanı sıra, en büyük tutkusu denizcilikti. otuzdan fazla gemisi vardı. 1883'ten beri, bütün yaz aylarını, atlantik kıyılarında geçirmişti. 1887'de collioure’u, 1892'de saint-tropez’nin güzelliklerini keşfeden o idi. nitekim 1893'de saint tropez’de bir ev satın alarak burayı sayısız arkadaşlarına tahsis etti.

  1890'dan sonra, dış ülkelere yaptığı geziler arttı. 1904'te venedik’e, 1907'de istanbul’a gitti ve oralarda tablolar yaptı. 1908'de «bağımsızlar grubu»nun başkanı oldu.

  yirmialtı yıl bu görevde kaldı ve 15 ağustos 1935 tarihinde paris’te öldü.
1 entry daha