şükela:  tümü | bugün
129 entry daha
 • genelde insanlar tarafından hafife alınsa da; üstadının elinden dinlediğim zaman bana eargasm yaşatan, tatlı bir alet. şu linki kenara koyup arkadan müzik eşliğinde, yeni başlayanlar için faydalı olacağını düşündüğüm youtube kanalları listesine geçeyim.

  --- spoiler ---

  jp allen: ilk bu adamla başlamıştım ben, dersleri güzeldir; ama en son bir yerden sonra paralı video kayıtlarıyla yürümek lazımdı sanırım. yine de teknikler açısından güzel videoları var.

  adam gussow: güzel, efsanelerden bi dayı. çok fazla ders videosu yok kanalda, birkaç tane var; ama çaldığı şeylere kulak aşinası olmak da güzel olur.

  playharmonicaeasily: güzel dersleri olan genç bi arkadaş. uzun bi zamandır video atmasa da, faydası dokunur.

  howard levy: yaşayan efsanelerden birisi, ama kanalı epey bir süredir inaktif. yine de olan videolarıyla idare edilir.

  hakan ehn: aktif kanallar içerisinde, sağlam mızıka çalanlardan birisi. dersleri de güzeldir.

  david hebert: anlatım yapmadan sadece tab ve müzik koysa da, belli bir seviyeye geldikten sonra faydası dokunur. çok zorlayan parçalar yok, çaldığınızı kaydedip karşılaştırmalı olarak nasıl çaldığınızı değerlendirmek için güzel olur.

  easyharplessons: buna da bir ara abone olmuşum, ama hatırlamıyorum. :) yazacak bir şeyim yok da, dursun yine de.

  tuğrul aray: türkçe mızıka ders videosunda bir numara. zaten bildiğim kadarıyla türkçe mızıka dersi atan bu kanal dışında bir tane daha kanal var, başka yok. temelden alıp ileri seviyelere götürmek için güzel bir seçenek.

  orhun keskinbıçak: diğer türkçe mızıka dersi atan abimiz. videoları değişiktir biraz, ama güzeldir. bend olayını buradan çözmeye başlamıştım.

  ronnie shellist: idolüm diyebilirim. çok temiz mızıka çalar, blues yapar. blues tekniklerini anlattığı çok güzel de videoları var, temeli çözdükten sonra ileri seviyeye götürmek isteyenler için birebir, teorik pratik her türlü işlevi sağlar videoları. hem keyifle dinlemelik, hem de öğrenmelik.

  moriarty: ders kanalı değil, grup; ama bu da bonus olsun. bana mızıkayı sevdiren grup, dinleyip dinleyip özenmelik ve keyiflenmelik. mızıkacıları efsaneler arasında yer alamayacak olsa da, sevdiğim bir abidir; grup ve şarkıları da iyidir.

  --- spoiler ---

  bu kanallar içerisinde favorilerim, ronnie shellist, playharmonicaeasily ve tuğrul aray. ama diğerleri de iyidir, her çiçekten bal almakta fayda var.

  bunların dışında gözden kaçırdığım veya bilmediğim kanallar olabilir, mesajla yollarsanız onları da listeye ekleyebilirim; bir köşede toplu olarak bulunmuş olsun.

  tabi ki her zamanki gibi, facebook üzerinden türkiye mızıka platformu grubuna katılmayı unutmazsanız güzel olur; hem ders kaydı ve tab paylaşılıyor, hem üyelerin kendi çalışmaları paylaşılıyor, hem de buluşma veya ders olursa onların duyuruları yapılıyor. platformun kurucusu ve türkiye'de mızıkanın yayılması ve gelişmesi için elinden geleni yapan tayfun hocamıza da buradan selamlarımı yollayayım bu arada. *

  yeni başlayan arkadaşlar da diledikleri gibi mesaj yoluyla iletişime geçebilirler; her ne kadar profesyonel olmasam da, elimden geldiğince yardımcı olurum.

  son olarak; bir ara, ekşisözlük mızıka buluşması yapsak fena olmaz; tayfun hoca da belirli bir katılımcı sayısına ulaşırsak buluşmaya katılıp mızıkalar hakkında temel bir bilgi verebilir diye düşünüyorum. sohbet, muhabbet, müzik; takılırız işte.

  edit: sonradan aklıma bir kanal ve mekan geldi, onları da ekleyeyim bari.

  aiden n evelyn: ders kanalı değil, ama mızıka çalan güzel bir ikili. eksik kalmasınlar.

  bir de, istanbul'da olup mızıka çalıp da ağaç ev'i bilmeyen yoktur sanırım. bilmeyen varsa da, şimdi öğrenmiş oldunuz; gidiniz efendim. mekanın sahibi de çok güzel mızıka çalar, çıkan gruplar ve mekan da iyidir.

  edit2: bir de grup geldi aklıma. babirusa. türkçe blues yapan, amatör bir grup. grup üyesi candaş uygun'dan zamanında mızıka dersi almışlığım var, çok güzel mızıka çalar. (mesela) onu eklemeden bu entry'yi bitirmek olmaz.

  edit3: aklıma sürekli bir şeyler geliyor efendim, durduramıyoruz. şu who did that to you cover'ını da koyalım buraya.
91 entry daha

hesabın var mı? giriş yap