şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
12573 entry daha
  • 1800'lü yıllarda ignaz semmelweis isimli bir doktor, doğum kliniğinde çalışmaktadır. bu doğum kliniğinde bir gün tıp öğrencileri bir gün ebeler doğum yaptırmaktadır. o dönemin yaygın hastalığı "lohusa humması" yüzünden bir çok kadın, doğum sonrası hayatını kaybetmektedir.

    bir gün semmelweis'in dikkatini bir şey çeker: ebelerin doğum yaptırdığı kısımda kadınların doğum sonrası ölüm oranı düşük, doktorların doğum yaptırdığı kısımda ölüm oranı yükseltir. semmelweis bu farkın sebebini merak eder ve ebeleri gözlemler. semmelweis gözlemleri sonucu fark eder ki ebeler doğum öncesi ellerini yıkamaktadırlar. tıp öğrencileri ise otopsiye girdikten sonra ellerini yıkamadan doğum yaptırmaktadır. bunun sonucunda ellerimizde yaşayan zararlı varlıklar olduğunu düşünür ve asepsinin önemini fark eder. fakat bunu diğer doktorlara anlattığında görüşünü kabul ettiremez ve doktorlar tarafından dışlanır.

    asıl trajik olan ise günümüzde çok önem verilen "asepsi"yi keşfeden ve bu sayede birçok kadın ve bebeğin hayatının kurtulmasını sağlayan bu doktor, akıl hastanesinde enfeksiyon kapmış ve ateşli hummaya bağlı olarak vefat etmiştir.
25108 entry daha

hesabın var mı? giriş yap