şükela:  tümü | bugün
42 entry daha
 • önemli bir şahsiyet.

  tam bir avcı. avusturya alplerin'de 1991 yılında modern insan ve bilimle tanışan ötzi reis bize 5250 yıl öncesinin (şaka gibi) yaşamını resmediyor. hayatla mücadelenin tam içinde mesela, en son yediği yiyecekler, ilaç olarak kullandığı otlar, baltasında bulunan dört farklı insana ait kan izleri, en son homini gırtlak mideye indirdiği keçi eti nasıl bir savaşçı olduğunu aleni biçimde ortaya koyuyor. adam beş bin yıl öncesi dövme bile yaptırmış, 61 dövmesi var ulan, (trabzonlu sanırım) "vaaay" dedim "dövmeden de geri kalmamış, ne yaptırtmış acaba reis?" dememin akabinde götünün çatalana doğru dövmeyi görmemle...

  şaka lan şaka, avcı adama terso o işler. dövmeleri çizgi çizgi ve bir de şöyle + bir işaret vardı, onun da bilimsel açıklaması var tabii, bir nevi akupuntur hesabı, sağlığına dikkat eden bir tipmiş. ulan koskoca ötzi, bilimin ışığı ötzi artistlik olacak diye dövme yapacak hali yok ya. bittabi bence, sanıyorum onlar öldürdüğü düşmanları veya başka bir av hayvanı da işaret ediyo olabilir, bu konun üzerine de gidin ey bilim insanları, oradan da size bir ekmek çıkabilir. bir düşünün derim.

  bir de, ötzi bence çok mutluydu abi, cidden. düşünsene, akşama bi geyik avla, ne bileyim bir keçi nalla; yak ateşi çevir budu mudu, aç ufak rakıyı (ne diyorum ben, ne?) ye bi güzel, oh ne alaa. kafa rahat, mis. cillop. sıkıntı yok, elem keder yok, iş yok güç yok; bir tek avcılığın getirdiği şevkle nerede av var onun peşinde ziv ziv alpler'in altını üstüne getir. ötzi benim nazarımda avcılığın geldiği son noktadır. ötzi yaban hayatının gurusu ve bilinen en afilli somut kanıtıdır.

  toparlayacak olursak, italya'nın güney tirol bölgesinde bozen (bolzano) şehrinin arkeoloji müzesinde sergileniyor hala, şayet bir gün italya'ya yolum düşer ise (türkiye'den yarım adımını atmamış biri olarak) kendilerine şöyle demeyi planlıyorum: "vay be ötzi'm! çok ötzidim seni :) büyük adamsın vesselam birader, seni yıllardır bilim ışığında çok takip ettim, bi'sürü resmine baktım, şu an ağlamak istiyorum aga!" demiyoruz tabii olum, bir japon keşfedişinde, fötr şapkamı düzelterekten "şık! şık!" ötzi'nin türlü fotoğraflarını çekicem, ve bir hatıra olarak en nadide albümümde yer alacak.

  ötzi iyi adamdır benim gözümde. kendine feci saygı duyuyorum şahsen.

  [şöyle birisi]
31 entry daha

hesabın var mı? giriş yap