şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • janet jackson'ın ustalık eseri, magnum opusu. mutsuzluk, yalnızlık hissi bastırdığında; depresyon anlarında dinlenesi, yardım eli uzatan bir arkadaş gibi görüyorum bu albümü. aslında albümün temasını intro'sunda çok güzel açıklamış janet;

    "it is my belief that we all have the need to feel special. it is this need that can bring out the best in us, yet the worst in us."

    yine aynı tema albümün isim şarkısı velvet rope'un sözlerinde de hakim. tabi bunun dışında birçok temaya değiniyor albüm. tonight's the night'da eşcinsellik, together again'de ölüme farklı bir açıdan bakış var. veya what about'ta aile içi şiddetten bahsetmiş. sözlerin geneline bakıldığında da albümün yazım aşamasında jackson'ın iyi bir ruh halinde olmadığını söylemek yanlış olmaz sanırım.

    sözler belki de janet'ın hiçbir albümünde olmadığı kadar kişisel ve derinlikli; fakat sadece sözler bir albümü iyi yapmaya yetmiyor tabi ki. kelimeler, gayet güçlü melodiler ve modern altyapılarla desteklenerek çok güzel bir uyum yakalanmış. biraz moody bir albüm.

    1997 yılında yayınlanmış bu güzel koleksiyon. bir de dikkatimi şöyle bir şey çekti; 1997-1998 yılları o dönemin divalarının coştuğu bir dönem olmuş nedense. janet jackson, the velvet rope ile; mariah carey, butterfly ile kariyerlerinde kilometre taşı olan albümler yayınlamışlar; kylie minogue, impossible princess ile daha önce yüzmediği sulara dalmış; ardından madonna ray of light'ı patlatmış falan. bunların hepsi söz konusu kişilerin diskografisinde oldukça önemli albümler. pop müzik açısından önemli bir dönemmiş kesinlikle.
2 entry daha