şükela:  tümü | bugün soru sor
166 entry daha
 • ---spoiler---

  zaman yolculuğu mümkün olsa bile zamanın mahremiyetine dokunulamayacağı, bu mahremiyete dokunulursa insan müdahalesiyle yaratılan tüm alternatif sonuçların zamanın dokusunu bozacağı ve onun mahremiyetine dokunulmamış halinden daha olumsuz sonuçlara gebe olacağı varsayımıyla yola çıkılmış bir kurgu var karşımızda.

  genel anlamda ufak tefek istisnalar haricinde bu olay örgüsüne sadık kalınıyor, öyle ki final bölümünde amberson ve nişanlısı saidie zamanın tüm geri itişlerine rağmen başkan kennedy'nin suikastini önleyerek hayatını kurtarmayı başarıyorlar, fakat buna karşılık saidie'de vurularak hayatını kaybediyor ve amberson berbat bir 2016 amerika alternatifine adım atıyor.
  amerikanın darmadağın ve bombalanmış halini göstermelerine rağmen neden ve nasıl harap olduğu konusuna değinmemelerinin sebebini kurgu açısından bu sebeplerin çok da önemli olmadığına bir gönderme olarak görüyorum.
  3. dünya savaşı çıktı veya çıkmadı, emerika'ya kuzey kore ya da rusya saldırdı veya saldırmadı, kennedy'nin yönetimi ve sonrası çok iyiydi veya değildi bunların bir önemi yok,
  dizinin anlatmak istediği; zamanın insan aklının çok daha üzerinde olan akıcılığına ve akılcılığına, insanın sınırlı aklının ve zayıf iradesinin oyunlarıyla yapılan müdahalelerin iyi sonuçlar doğuramayacağı ve bu iyi olmayan sonuçların en önce yine bu dengeyi değiştirmeye çalışan insanoğlunu etkileyeceğiydi.
  bunu al'ın kanser olmasında, sarı kart adamın kızını defalarca ve defalarca kurtaramamasında, saidie'nin ölümünde, harry'nin piskopat babasının ölümüne rağmen mutlu olamamasında ve babasını özlemesinde, amberson'un ikinci gidişinde saidie'yi yanında getirmemesinde, saidie'nin yaşaması gereken hayatı yaşadığında (kendi tabiriyle oldukça) mutlu olabilmesinde ve zamanın önemli olaylara gebe anlardaki müdahaleleri itmelerinde görebiliyoruz.

  bu anlamda kurgunun kendine yakışır tutarlı bir sonla bittiğini, ayrıca yaratılan 60'lar amerikası ambiyansının oldukça etkileyici olduğunu söyleyebilirim.
  güzel bir dizi uyarlamasına uzun zamandır hasret kalan ve özellikle stephan king kitaplarına ve iyi uyarlanmış beyazperde yapıtlarına hayranlık duyan benim gibilerin ikinci kez izlemesi gereken bir seri olmuş

  ---spoiler---
207 entry daha