şükela:  tümü | bugün
248 entry daha
 • edit: bu güzel hizmet de tarih oldu, zira bu entryi yazarken kullandığım referansların birçoğu artık yok. zaten program da doğru düzgün çalışmıyor. bir başka programda görüşmek üzere.

  hala nasıl kullanılacağını bilmeyenler için amme hizmeti yapalım.

  öncelikle, sopcast'ten tam verim alabilmek istiyorsanız, yasakları aşmanız gerektiğini söylemeliyim. zira program türkiye'de yasaklı olmasa bile, programı kullanmamıza yarayan siteler ve serverlar türkiye'de yasaklı olduğundan, türlü sitelerden edindiğiniz sopcast linklerinden çalışmıyor gibi görünenler aslında çalışıyor olabilirler. yasakları aşmak için dns kullanılabilir ya da benim gibi profesyonel bir vpn servis sağlayıcı ile çalışmanız mümkün. vpn servis sağlayıcı çeşitliliği çok fazla ve öyle çok da pahalı değil. google size bu konuda yardımcı olabilir.

  google'a sopcast yazıp programı kurduktan sonra, yayın linklerini edinmek için sık kullanılanlarınıza eklemeniz gereken üç site var. (bu tarz çok site olsa da, bana göre en işlevsel olanları aşağıdakiler.)
  1- (bkz: http://www.livetv.sx/tr)
  2- (bkz: http://www.livefootball.ws/)
  3- (bkz: http://wiziwig.tv/)

  bu siteler normal linklere ek olarak, maçların sopcast linklerini de veren sitelerdir. eğer sitelere erişim problemi yaşıyorsanız yasağı aşmanız gerektiğini unutmayın ve mümkünse sopcast programını da yasağı aşmış bir şekilde açın. ilk siteden başlayarak, nereye tıklamanız gerektiğini resimlerle de gösterip, bu işi bitireyim istiyorum.

  1- yasağı aşıp ilk siteye girdikten sonra, sol üstten ''yayın'' sekmesine tıklayın ve açılan sayfada ise alttan futbol sekmesine tıklayın. (tenis izleyecekseniz tenis'e tıklayın.) ardından izleyeceğiniz maçın linkine tıklayın ve başında ''sopcast'' yazan linklerin yanındaki mavi ok işaretine de tıklayarak, daha önce açmış olduğunuz sopcast programında yayının açılmasını bekleyin.
  not: tıklanması gereken yeri resimde gösterdim.
  (bkz: http://i.hizliresim.com/2vl13e.jpg)

  2- bu sitede de durum çok farklı değil. ancak tek fark eğer benim gibi mozilla firefox kullanıyorsanız, bu siteyi kullanmanız için google chrome kurmanız gerektiğidir. zira site rusça ve chrome'un ''türkçeye çevir'' opsiyonu bu anlamda işe yarıyor. yani siteyi chrome'dan açın, türkçeye çevirin, halihazırda ekranda görünen yayınların içeriğine tıklayın ve sopcast linklerini edinin.

  3- bu sitenin özelliği ise diğerlerinden farklı olarak daha fazla alternatif sunmasıdır. özellikle ingiltere, ispanya, almanya futbol ligleri ile ilgili sadece sopcast değil, birçok linke ulaşabilmek mümkün. ancak sopcastten bahsediyorsak yapmamız gereken basit. maç başladıktan bir iki dakika sonra siteyi açıyoruz, üstten ''live sports'' sekmesine tıklayarak hangi yayınlar olduğuna bakıyoruz ve izlemek istediğimiz maçın içeriğine, sağdaki ''live'' sekmesi ile ulaşıyoruz. çıkan seçeneklerden başında ''sopcast'' yazan linki bulup ''play now'' diyoruz ve yayının açılmasını bekliyoruz.
  (bkz: http://i.hizliresim.com/v27y5v.jpg)

  tüm bunlara ek olarak unutulmaması gereken bağlantı hızıdır. sopcast'ten tam verim alabilmek için en az 4 mb bağlantınız olması gerekli. 8 mb internetimle çatır çatır hd kalitesinde maç izlerken, adil kullanım kotasını geçip hızım 3 mb civarına düştüğünde sopcastten hiç verim alamıyorum, hatırlatıyım dedim.

  ayrıca linklere tıkladıktan sonra yayının kendine gelmesi için 3-4 dakika bekleyin. başlarda takılmalar olacaktır ancak sonra yayın düzelecektir, sinirlenip programı kapatmayın. bunun için tavsiyem yayını maç başlamadan 3-4 dakika önce açmanızdır. not: ekranın sağında-altta buffer yüzdesi göreceksiniz. bağlantınız iyiyse, oradaki rakam yavaş yavaş artar, 90'dan aşağı düşmez ve hiç takılma yaşamadan izlersiniz. ancak o rakam sürekli değişir ve bir türlü 70'lerin üstüne çıkmazsa anlayın ki, bağlantı hızınız yayını takılmadan izlemek için yeterli değil.

  türkiye ligi için sopcast artık eskisi kadar kullanışlı olmasa da, futbol dahil dünyadaki diğer tüm sporları canlı izlemek için varolan en kullanışlı programdır bana kalırsa.
  iyi seyirler.
6 entry daha