şükela:  tümü | bugün
21 entry daha
 • smart casual'a giriş 101 dersi!

  smart casual 101

  eğer smart casual bir din olsaydı peygamberi chino pantolon olurdu.

  smart casual

  smart casual giyim tarzını tanımlayacak olursak eğer en basit ifadeyle kot üstüne blazer ceketten hallicedir diyebiliriz. tabi tanımı bununla sınırlı tutmayacağız ve nasıl ki avatar ağacının dalları uzanıyorsa bizde smart casual tarzında erkeklere ölümcül tüyolar vererek konuyu dallandırıp budaklandıracağız.

  ben iki şeyi bulan insan sonsuz hayır duası ederim. 1.si metro-izban'ı keşfeden insana, 2.si chinno-gabardin tarzı pantolonları bulan insana. eğer smart casual bir din olsaydı en önemli peygamberi chino pantolonlar olurdu. tam bir hayat kurtaran cinsten. özellikle iş yerlerinde takım elbise giymeyi gerektirmeyen ama kot ve tshirt laubaliliğinden de uzak durulması gerektiğinde, milyonlarca ağızdan tek bir cümle duyulduğu rivayet edilir ''o zaman chinno pantolonları giyelim yupppiiii''....ben bir ik olarak iş yerlerinde üniforma gerektiren mavi yakalılar dışında özellikle yaz ayları için bu giyim tarzını standart koşarım.

  smart casual tarzına bir kere girdiğinizde kendinizi şekerci dükkanına girmiş çocuklar gibi şen hissedebilirsiniz. kumaş pantolonun o sıkıcı ve estetikten uzak çuval görüntüsünden, slim-fit ve dar paça ayaklara tam oturan pantolona, ibrahim tatlıses'in ''ayağında kundura'' şarkısına nazire yaparcasına tok tok sesli kundura ayakkabı arabeskliğinden hem sportif, hem rahat, hem de şık modern ayakkabılara kadar. nasıl sizde de kendinizi kızgın kumlardan serin sulara bırakmış hissiyatı yaşattı değil mi? merak etmeyin bu yazıda tüm klişeleri yıkacağız ve smart casual gömleklerden çoraplara kadar tüm detayları didik didik analiz edeceğiz. az sonra...

  2 resim arasındaki 7 farkı bulunuz! klasik-smart casual farkı

  genel olarak smart casual 101 giriş dersini aldıktan sonra artık bu türün ne olup olmadığını sanırım öğrendik. çeşitli sitelerde bu tarzın tarihi ve nasıl ortaya çıktığıyla ilgili bilgileri bulabilirsiniz ki biz ona değinmeyeceğiz.

  dost başa düşman ayağa bakarmış. bizde o yüzden düşmanları çatlatmak için ayakkabı ve ayaklardan başlayalım.

  smart casual ayakkabı: smart casual ayakkabı

  allah'tan moda denilen bir kavram var da ibrahim tatlıses'in ''ayağında kundura'' şarkısına nazire yaparcasına tok tok sesli arabesk kundura ayakkabıları giyme zorunluluğu 1970'lerde kaldı. allah aşkına şunun sıfatsızlığına bakın: kundura ayakkabı

  peki ya hangi ayakkabı? genel olarak siyah hayat kurtarıcı olduğu için dolabınızda bir tane siyah ve bir tane kahverengi ve tercihe göre lacivert ayakkabı olsun derim. üst tarafta giydiğiniz her smart casual giysiyi siyah ayakkabıyla kombinleyebilirsiniz ve yeri geldiğinde kahverengi chino pantolonları kahverengi ayakkabıyla tamamlarsınız.

  ideal bir bağcıklı kahverengi: kahverengi ton
  ideal bir bağcıksız siyah: bağcıksız siyah
  ideal bir bağcıksız kahverengi: bağcıksız kahverengi

  smart casual pantolonlar: her derde deva chino pantolon der ve ortaya şu resmi bırakır giderim. konu kilit beyler: chino

  şimdi size burada chino pantolonların nimetlerini 2 satırla anlatıp bitiremem. bu chino kumaş yanında canvas ve gabardin kumaşlı pantolonlarda smart casual kadrosunda kendine ilk 11'de yer buluyor.

  dolabınızda bir tane full siyah chino: dar paça siyah
  bir tane füme renk: dar paça füme
  bir tane lacivert: lacivert
  tercihe göre koyu kahverengi: kahverengi

  birbirinden şık ve slim fit envai çeşit gömleklerle siyah, kahverengi, füme, gri ve lacivert chino pantolonlarla zilyon tane kombin yapabilirsiniz. özellikle defacto'nun sitesinde smart casual diye ayrı bir bölüm ayrılmıştır. oradan daha detaylı inceleyebilirsiniz.

  bu türk erkeklerine sunulmuş öyle güzel bir nimettir ki üstüne uygun bir tişört giyerek gece kulübüne, gömlekle giyilirse normal iş hayatında, gömlek üstüne uygun bir kravatla iş görüşmesine bile gidilebilir.

  gene google amcadan zilyon tane chino kombinlerini görsel bulabilirsiniz. benim tavsiyem gömlek üstüne yelek smart casual yelek kombinli ve blazer ceketle de smart casual blazer kombinli gayet şık bir hava yakalayarak neredeyse business informal bir havaya kavuşmuş oluyorsunuz.

  smart casual ceketler: blazer ceketler iş görür. her zaman derim her erkeğin dolabında en kalitelisinden birer siyah, birer lacivert ve kurşun gibi delici kurşuni gri ceket olması gerekir.

  burada erkeklere bir uyarı yapmak istiyorum. bazı şeylerde bütçeden kısılmaz. aldığın bir ceketi rahat 5-10 sene giydiğin için kaliteli olmasına dikkat edin derim. ben her ne kadar dirsekleri yamalı blazer sevmesem de maalesef çoğu türde artık bunlar var.

  uyarı-1: %80 polyesterli ucuz ceketlerden özellikle kaçının.
  uyarı-2: ceket boyunuz fermuarınızı geçmesin. çünkü bu türkiye 2. bir süheyl uygur kaldıramaz. başka sorum yok sayın yargıç
  uyarı-3: siyah, gri, lacivert dışında ekstra olarak kırmızı bordo ve hardal renklerde iyi gider. cekette bu renkler dışındakilerden uzak durun. sonradan ortalıkta leyla ile mecnun'un ismail abisi gibi gezmeyin.

  genel olarak smart casual tarzı böyledir işte. ilerleyen dönemlerde iş görüşmesine giderken neler giyilir tarzı bir yazıda yazmayı düşünüyorum.
8 entry daha