şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
850 entry daha
 • daha öncede bazı basit noktaları yazmıştım (bkz: #50628715) çok gerilerde kaldığı için okumamış olanlar için biraz daha genişletelim.

  aliexpress en basit bir telefon kılıfı için burda 30-40 tl vereceğinize tanesini 1-2 $ dan 3-4 tane sipariş verip alabileceğiniz bir site.örnek

  bugüne kadar saat'ten telefona,tişört,ayakkabı,silikon tabancası,ip kamera,tablet,gözlük,çanta,ateş ölçer vs.. bir sürü ürün aldım.

  2-3 $ dışında tek kuruşum kalmamıştır.sizinde kalmaz sadece dikkat etmeniz gereken noktalar var

  1- feedback...satıcının feedback'lerine iyi bakın.
  eğer 0 feedback varsa uzak durun.
  eğer olumlu feedback'lerin hepsi aynı tarih,aynı saat girilmişse üçkağıtçıdır uzak durun.örnek ss
  son 1 ay içindeki olumsuz feedback sayısı %60-70 üstünde ise sorunlu satıcı demektir riske girmeyin.

  2-kargo...1-5$ arası ürünler genelde ucuz takipsiz kargo ile gelir.sadece çinden çıkana kadar takip edebilirsiniz,türkiyeye girince takip edemezsiniz.
  5-10 $ ve üstü ürünler takipli kargo ile gelir.
  takipli kargolarınızı türkiyeye girene kadar buradan ,türkiyeye girdikten sonra buradan veya buradan takip edebilirsiniz.

  başlıca takipli kargolar
  cn ile bitenler china post
  nl ile bitenler netherlands post
  hk ile bitenler hong-kong post

  takipsiz kargolar ile genelde 1242142 gibi numaradan ibarettir veya yw yanwen postası ile gönderilir.bazen takipli postadan hızlı geldikleri bile olur.

  3-dispute...siparişiniz takipli veya takipsiz kargo ile gelmedi ise dispute açmaktan çekinmeyin.sadece ürünün onay süresini geçirmemeye dikkat edin.onay süresi geçer ise dispute açmanız zorlaşır.satıcı dispute'u kapat paranı paypal ile iade edeceğim dese bile kapatmayın.

  4-kötü ürün veya bozuk ürün...eğer böyle bir ürün veya sizin sipariş ettiğiniz ürün değil ise ürünün paketinide(özellikle kargo numarası görünsün) içine alan bir fotoğraf çekin ve dispute ekranında mesajınız ile birlikte ekleyin.satıcı öpe öpe kabul edecek o dispute'u..

  5- kıyafet alımı...beden olmaması sorunu asyalıların küçük olmasından kaynaklı.genelde giyim ürünleri satanlar ölçülerini verirler satış sayfasında.xl giyiyorsunuz diye xl almayın hemen.önce omuz,bel,göğüs ölçülerinizi alın ve ürünün sayfasındaki ölçüler ile karşılaştırın en uygun olanını alın.

  6-gümrük sorunu. bazı ithalatı yasak ürünler ve ithalatı yasak olmayan ama yurtdışından ürün satın alma üst sınırı 75 euro'yu geçen ürünler gümrüğe takılır.
  yasak ürünler listesi
  başlıca olarak telefon,parfüm,silah,bıçak,gıda,ilaç diyebiliriz.

  kargonun gümrüğe takılıp takılmadını nasıl anlayabiliriz.
  kargolar önce pim (posta işleme merkezi) ne geliyor.burdan eğer yasaklı veya sınır üstü ürün değil ise adresinizin bağlı olduğu ilçenin posta işleme merkezine sevkediliyor.örnek gümrüğe tabi olmamış sipariş böyle görünür.

  ama eğer posta takibinde pim'den sonra ukim (uluslararası kargo işleme merkezi) görüyorsanız siparişiniz gümrüğe girmiş demektir.
  yasaklı bir ürün ise almanız zaten imkansız ürün geri gidecektir.çok tehlike arzeden bir şey ise (silah,bıçak vs) başınız derde girebilir.
  yasaksız bir ürün ama şüphe çekmiş ise önce gümrüğe girer.paket açılır sorun yoksa ürün size gelir 2-3 tl paket açma parası alırlar.
  yine yasaksız bir ürün ama 75 euro üstü ise sizi gümrüğe çağırırlar veya gümrük vergisini ekler postacı ile size gönderirler sizde postacıya ödersiniz.

  güncellenecek....
1936 entry daha