şükela:  tümü | bugün
42 entry daha
 • ne geleneksel, ne modernist, ne de feminist kadınların anlayamadıkları zorluklar.

  1) toplumsal beklentilerin altında ezilmek

  çocukluktan itibaren lise, üniversite sınavlarıyla başlayan başarı beklentilerinin daha sonra askerlik, dolgun maaşlı bir iş ve akabinde evlilik ile katmerlenmesi durumu. kız çocuklarının ve kadınların üzerinde erkekte olduğu kadar yoğun bir başarı beklentisi yok.

  bu yüzden kadınlar; psikoloji, biyoloji, kimya gibi türkiye'de para kazandırmayan bölümleri tercih edebilme hakkına sahipler. orta sınıf aileye mensup bir erkeğin çok şansı yok mühendis, doktor, avukat gibi para kazanabileceği, meslek sahibi olabileceği bir eğitim almak zorundalar.

  sayıca az olsalar da, aynı eğitimi alan kadınlar da var ama beklentilerini karşılamak mümkün değil.

  2) sapık damgası/friend zone/damsız girilmez

  toplum erkek egemen ama erkeğin bir değeri yok toplumun gözünde. bu değersizliği her yerde kabullenmek zorundasınız.

  damsız girilmez kadar bir erkeği potansiyel sapık olarak göstererek kendinden tiksinmesini sağlayacak çok az şey vardır. insan durup dururken masum olduğunu kanıtlamaya çalışır. ülke feministleriyle beraber erkek düşmanlığı yapan erkekler görmeye kadar varır işin sonu.

  reddedilmek, ağır bir duygudur. bunun bedelini her zaman erkeğin ödemesi beklenir. hoşlanılan erkeğe açılmak başlığında, bunu savunan birçok kadın var. bu yüzden sakın açılmayın, çok kötü bir şey, bırakın erkekler yapsın siz onları reddedin diye akıl verirler.

  toplum ataerkil, erkekten beklentiler çok yüksek, haliyle hep daha çok ilgi göstermeniz beklenir. sırf ilgi açlıklarını doyurmak için geliştirilmiştir friend zone denen müessese. salak yerine konma hissi, paha biçilemez.

  erkeğe yasaklanmıştır mağdur olmak. seyfullah karısı hüsniye'yi dövdüğü için, caner'in hayatı, selin'in tek bir iftirasıyla kararabilir. bu yüzden caner, dikkatli olmak zorundadır, selin'e iftira şansı tanımamak zorundadır. asansöre selin'le binmemelidir, metrobüste olabildiğince uzak durmalıdır, takip ettiğini sanmasın diye hızlı adımlarla önüne geçmelidir.

  3) askerlik

  sırf bundan kaçmak için yurtdışında doktora yapan bir insanım, başka bir şey söylemiyorum askerlikten başka motivasyonum yok.

  4) duygulara sahip olma hakkının yasaklanması

  erkekler ağlamaz diye ağladığında kızılan, hor görülen çocuk olarak başlanılan hayatta, içindeki şefkat açlığının günbegün büyümesine göz yumma yükümlülüğüyle yaşamaya çalışmak. sevgili/eş için ağlanacak bir omza her zaman sahip olmak, ama duygusallaşma hakkının olmaması. hele hele bir erkeğin gözyaşları, aman allah'ım ılık/ibne/gay/eşcinsel olmak demek.
31 entry daha