13297 entry daha
 • melisandre konusunda her kafadan bir ses çıkıyor maşallah. al bak amme hizmeti yapıp vericem kafanızdaki soruların cevaplarını.

  - melisandre öldü mü, ıssız r'hllor kaldı mı?
  - hayır, melisandre ölmedi. yatağa yaşlı bir kadın olarak girme sahnesi, onun stannis sonrası yenilgisini temsil ediyordu. d&d'nin bölüm için yaptığı yorumları dinlerseniz, adamlar "mel'in gerçek halini çoktandır göstermek istiyorduk" diyorlar. mel'in, dini bir fanatik olduğunu ve stannis'in azor ahai olduğuna gerçekten inandığını unutmamak lazım. kadının, 400 yıllık inancı sarsıldı. bırakın da bir gözlerini dinlendirsin. zaten, bölüm içerisinde de, davos, "siz bu hatunda ne numaralar var daha görmediniz, dürrükler" diyor. eğer melisandre'yi öldürcek olsalar böyle chekov's gun koymazlar orta yere.

  - kolye ne ayak?
  - kolye ile ilgili tek bildiğimiz şey, melisandre'nin büyüsüyle bağlantılı olduğu. misal, 2. sezonu hatırlarsanız, stannis'in maesterı cressen, hatunu zehirlemeye çalışıyordu. diziyi tam hatırlamıyorum ama kitapta mel zehiri içerken, kolyesi parıl parıl parlıyor. sonuçta mel, büyü kullanarak hayatta kalırken, cressen de nalları dikiyor. zaten 5. kitapta da, mel bundan kendisi de bahsediyor. hatta, çok güçlü bir büyü yaparsa kolyenin kendisini yakabilecek kadar parlayacağını da söylüyor. şimdi, kolye mi mel'e güç veriyor, yoksa mel'in büyüsü mü kolyeyi çoşturuyor tam olarak bilmiyoruz. bildiğimiz şey, kitaptaki diğer r'hllor büyücülerinin, büyü yaparken herhangi bir aparata ihtiyaç duymadıkları. genelde betimlenen, büyünün lord of light aracılığıyla, büyücüye aktarıldığı ve asıl gücün tanrıda olduğu. yani, mel'in kolyesini alıp jon'a takcaklar türünden teorilerin işi biraz zor. hele ki, kolyeyi jon'un cesedi çürümesin diye kullancaklar diyen arkadaşa lord of light akıl fikir versin diyorum. dizide, aynı mel'in yatağa yatması gibi, kolye de daha sembolik bir anlam taşıyor. mel'in büyü olmadan nasıl göründüğünü görsel olarak anlatmanın en iyi yolu, kolye gibi bir item kullanmak. kitapta, "büyüsünü kullanmadığında yaşlı gözüktü" yazarsın anlatırsın, dizide nasıl betimleyeceksin bunu? sembol kullanarak. fazla takılmayın derim kolyeye.

  - memeler gerçek değil miymiş şimdi?
  - o konuda ben de büyük hayal kırıklığı içerisindeyim. hollanda portakalı gibiydi mübarekler ama önümüzdeki memelere bakcaz artık.

  - jon'u, mel mi diriltecek ve nasıl yapcek bunu?
  - bir hafta önce, o memeler ölüyü bile diriltir derdim ama bu hafta işler değişti. hem dizide, hem de kitaptaki diriltme örneklerinde ritüelin ne olduğunun detayına girilmiyor. yani büyüyü yapan, cesedi sikiyor mu, sakso mu çekiyor, fıstık ezmesi sürüp mü yalıyor bilmiyoruz. zaten bu ritüelin ne olduğunun pek de bir önemi yok. ama belli ki, ceset lazım ki, senaristler cesedi elletmediler. night's watch'un ölen kumandalar için standart prosedürünü öğrenmiş olduk böylece: "avluda bırak". ulan bir cenaze namazını kılaydınız bari allahsızlar. neyse, hem jon'un cesedini koruma çabaları, hem de davos'un "bu mel de ne numaralar var" söylemi, mel-jon diriltme ritüelini işaret ediyor. ben de popüler inanış olan, mel'in, beric dondarrion stili bir kendini kurban etme olayına gireceğini düşünüyorum. hele ki, bunu yapması konusunda tanrısından bir işaret filan alırsa, "beni yak kendini yak herşeyi yak" diye koşar hatun zaten.

  - melisandre'nin diriltme gücü yok! thoros yaptığında şaşırdıydı!
  - evet evladım, götünden dumanlı katil stannis çıkarabilen hatunda diriltme gücü yok. bak ben ne dedim? güç zaten mel'de, thoros'da, kolyede filan değil. gücün kaynağı cenab-ı r'hllor. şirk koşmayın akşam akşam çarpılcanız. mel'in bu hareketi yapıp yapamayacağını tam olarak bildiğimizi söyleyemem. ancak, şunu diyebilirim ki, thoros, görebileceğin en boktan büyücüdür. inancı mel gibi sağlam olmayan, alkolik, işi gücü ordan oraya gidip kumar, seks, alkol olan afedersiniz komünüst bir herif. hatta, beric olayına kadar, gerçekten inandığı filan da yok. tam anlamıyla bir şarlatan modunda takılıyor herif. böyle adama ölü dirilten lord of light, melisandre gibi hatuna stadyumda ritüel yaptırır.

  - cersei'ye kehanette bulunan hatun mel miydi?
  - bu nerden çıktı lan her gördüğünüz büyülü hatunu mel zannetmeyin. bunu biraz herkesin jaqen h'ghar olduğunu iddia eden adamlara benzetiyorum. herifin yüzü değişiyo olm nereye koysan olur. aynı şekilde mel de, mystique misali glamour yapabiliyor. o büyücü de olabilir; robert baratheon da olablir amk. bizim bildiğimiz, cersei'ye kehaneti yapan hatunun adı, maggy the frog. maggy, lanisport'a essos'tan gelir ve oğlu rolph, spicer hanedanını kurar ve lanisterlara bağlı bir lord olur. maggy hakkındaki en ilginç detay, kendisinin torununun jayne westerling olması. evet, rob stark'ın evlendiği jayne westerling. hatta bu yüzdendir ki, jayne'in ailesinin hala büyü ile uğraştığı ve rob'u bir büyüyle jayne'e bağlayarak lanisterlara hizmet ettikleri teorisi vardır.

  - melisandre, faceless man mi?
  - al bir tane daha. faceless men, kendi tanrıları olan many faced god haricinde tanrı tanımıyor ve mel, r'hollr ile bağlantılı gibi gözüküyor. bu yüzden muhtemelen değil.

  - melisandre'nin yaşlı haline mi çakarsın, yoksa hodor'a mı?
  - hodor!
29596 entry daha
hesabın var mı? giriş yap