şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
13281 entry daha
 • bayraklarla alakalı bir yazıya denk gelmiştim vakti zamanında. ilginç bilgiler vardı. bunları da görsellerle buraya aktarayım dedim.

  1936 olimpiyatları sırasında ilginç bir şey fark etmişler: haiti ve lihtenştayn bayrakları aynıymış. o ana kadar fark edilmeyen bu durumdan sonra lihtenştayn kral tacı ekliyor bayrağın sol üst kısmına.

  1815-1830 yıllarında fransa bildiğiniz düz beyaz bayrak kullanıyormuş. sebebini bilmiyorum.

  çin bayrağındaki yıldızlar da süs olsun diye koyulmamış tabiki. büyük yıldız, komünizmi; diğer küçük yıldızlar köylüleri, işçileri, ufak burjuvayı ve vatansever kapitalistleri temsil ediyor.

  dünyada kare şeklindeki bayrağa sahip olan sadece iki ülke varmış: vatikan ve isviçre.

  endonezya ve monako bayrakları arasındaki tek fark boyutlar. monako'nun bayrağı biraz daha darmış.

  paraguay arkalı önlü farklı bayraklara sahip. amblemler farklı.

  en eski bayrak, danimarkalılara ait. simon kjaer'e bir kat daha saygım arttı. bayrak 1219 yılında tasarlanmış. baya eski lan.

  mozambik bayrağı bildiğin keleş ve kitaptan oluşuyor. yeni doğan bebeklere de peluş keleş hediye etsinler bari.

  rusya'nın bayrağının herhangi resmi bir manası yokmuş.

  bunun kesinlikle bizim meclisten uzak tutulması lazım. önerge verirler allah korusun.iran bayrağında 22 kere allahu ekber yazıyor. o şekiller evet.

  birleşik devletler (amerika) ise bayrağını 17 yaşındaki bir öğrenciye tasarlatmış.

  ayrıca mars da bir bayrağa sahipmiş.

  ee tabiki bu kadar ilginçlik bir bilim tarafından da inceleniyor. bayrak bilimi, vexillology diye geçiyor kitaplarımızda.

  valla bu kadar ilginç bayraktan sonra şu an önümde duran türk bayrağına bakıp tekrar bir gururlandım. gerçekten diğer ülkeleri küçümsediğimden dolayı felan değil de bizim ki ayrı bir güzel yahu. bayraksızlara selam olsun.

  edit: arkadaşlardan ilginç bayraklar gelmeye devam ediyor efendim. nepal şöyle karşılıyor bizi. gördüğünüz gibi flama tarzı bir tasarım seçmişler.
22364 entry daha