şükela:  tümü | bugün
317 entry daha
 • bu soruyu soran adam solun tarihine dair bir bok bilmiyordur.

  bunun kitapla falan da alakası yok. millet avrupa'da solu kitapçılardan mı öğrendi sanıyorsunuz lan siz? ahadhahaha.

  avrupa insanı okuyor abi argümanının arkasına sığınmak kadar sığ bir şey yok bu konuda.

  neden mi? çünkü zamanında sol avrupa'da güçlenirken kitap okumaya vakit ayırmak şöyle dursun o maslowun piramidindeki temel ihtiyaçları karşılamayı bile beceremiyordu işçi sınıfı.

  solu güçlendiren kitlelerin manipülasyonuydu. solu var eden de buydu.

  hiç mi siyasi partiler ya da iş hukuku tarihi dersi falan verilmiyor sizin üniversitelerde?

  mass party nedir, nasıl var olmuştur, nasıl bir dönemde ve ortamda var olmuştur ve nasıl güçlenmiştir bir araştırın.

  solu dünyanın her yerinde var eden, kitlelere ulaşan ve onları etkileyen liderler ya da örgütlerdir.

  seçim dönemlerinde miting yaparak halka sol ideoloji aşılayacağına inanmak ya da üniversitede militan toplamaya çalışmak aptallıktır. sol zaten ezilen ve düşük seviye kalan halkı yüceltmeyi amaçlayan bir ideolojidir. bunu o halkın kendisinden beklemek de aptallıktır.

  sol'u güçlendirmek istiyorsanız işçi sınıfıyla aranızda görülür bir bağ olmalıdır. önce işçileri örgütlersiniz, sonda sendikacılık faaliyetlerini geliştirirsiniz sonra politikaya doğrudan girersiniz. avrupa'da olan budur.

  buna en güzel örnek tarikatlerdir herhalde. mahmutçularmış, nahşıbendicilermiş bilmemkimciler miş türkiye'nin bir çok bölgesinde aktif olan cemaatler var. şuan neredeyse hepsi akp'ye destek veriyor.

  bu cemaatler üyelerini nasıl elde ediyorlar? doğrudan halka inerek. halk'ı manipule ederek.

  türkiye'de sol halka inemiyor. işçi sınıfı sol'u öcü zannediyor. türkiye'de solcular halka sol'u anlatamıyor. öğrenciler üzerinden ya da toplu iletişim araçları üzerinden sol anlatmaya çalışıyorlar. oysa doğrudan halkın en aşağı kesimine inmeli ve onlara solu anlatmalılar. ama solu temsil eden hiçbir örgütün/partinin böyle bir çabası yok. bu kadar basit.

  vardiyalı olarak çalışıp hayatının büyük bir kısmını geçimine adayan insanlardan das capital okumasını bekliyorsanız lütfen politikaya uzaktan yakından ilgi duymayın.

  edit: en çok şukulanan entry'ler arasında hem solcu hem elitist bir entry var. o entry'yi yazan ve şukulayanlar düşünüldüğünde ekşi gibi halkın ortalamasının üstünde bir platformda hem elitist hem solcu olunabileceğine inanan insanlar olduğunu görüyoruz. o yüzden yazdıklarımın hiçbir önemi yok. cevap daha basit. solcular solun ne olduğunu bilmiyor. sağ'dan nefret ettiği için kendini soldan sanıyor. yani aslında türkiye'de sol ismi olsa da gerçekte sol denen bir şey galiba hiç yok. olmayan bir şeyin halka ulaşması da mümkün değil.

  edit2: mass party ile ilgili ekşi şeylerde paylaşılan tanım iyi bir tanım değil. o nedenle şu entry'yi buraya bırakmak istedim:

  (bkz: kitle partisi/@alt epidermis)

  edit3: entry'yi birisi oylamış, baya bir zaman geçmiş şimdi bir açtım tekrar okudum da, entry'ye biraz " sert " başlamışım. buralarda biz okumuyoruz avrupalı okuyor bizde şöyle orada böyle falan yalan yanlış atan tutan insanlar vardı, biraz onlara sinirlenip böyle bir üslup ile başlamıştım. belirtmek istedim.
1256 entry daha

hesabın var mı? giriş yap